YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki bin ağaç işte böyle taşınacak
Ağaç katliamı yapan Yalova Belediyesi'ne tepkiler sürerken, örnek uygulama Kocaeli'nden geldi. Belediye, İzmit'te yapacağı kavşak için 2 bin ağacı taşıyacak
İki bin ağaç işte böyle taşınacak
04 Aralık 2014 / 11:19 Güncelleme: 04 Aralık 2014 / 11:21

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit Yahya Kaptan mevkisinde yapılması planlanan kavşak projesi için yaklaşık 2 bin ağaç başka yere taşınacak. Belediyeden yapılan açıklamada, D100 karayolu Yahya Kaptan mevkisinde yapılacak olan Goodyear Kavşağı projesi kapsamında, çalışma alanındaki ağaçların sökümüne başlandığı belirtildi.

Goodyear Kavşağı, yan yol ve yeni kanal proje çalışma alanındaki irili ufaklı yaklaşık 2 bin ağacın uygun bir yere nakledileceği açıklandı. Büyükşehir Belediyesi'nin çevre konusunda büyük gelişme kat ettiği vurgulanan açıklamada, "Açık yeşil alan miktarı, 2004'te 500 bin metrekareyken sonraki yıllarda hızla artış göstererek 17 milyon 987 bin metrekareye ulaştı. Yine 2004'te kişi başına düşen yeşil alan miktarı, 0.37 metrekareyken 11 metrekareye çıkarıldı. Kocaeli'nde 2004'de dikilen ağaç sayısı 500 bin civarındayken, bugün 6 milyon 295 bin seviyesine geldi" denildi.

'Kesilen ağaçlara çok üzüldüm'

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, proje alanındaki ağaçların başka bir yerde yaşatılacağını belirtti. Karaosmanoğlu, yaklaşık 10 yıldır ağaç sökme makinesiyle binlerce ağacı farklı yerlere naklettiklerini belirterek şöyle konuştu: "İnsanlara ve doğaya en güzel hizmeti ağaçlar veriyor. Kocaeli'nde 'ağaç kesme' dendi mi herkes benden korkar.

Buna asla izin vermem. Atalarımızın dediği gibi 'yaş kesen baş keser.' Yalova'da kesilen ağaçları televizyonlardan üzülerek izledik. Yahya Kaptan'da Yalova'dakinden daha büyük bir kavşak yapacağız, bizim de kaldırmamız gereken ağaçlar var. Buradaki ağaçları, ağaç sökme makinemizle sökerek başka yere dikiyoruz. Ağaçlar hiçbir zarar görmeden büyüyor."

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler