YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İHH: 'Çözüm Süreci devam etmeli'
İHH: 'Çözüm Süreci devam etmeli'
13 Temmuz 2015 23:03
Ağrı ve Ardahan'daki sivil toplum örgütü temsilcileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Çözüm Süreci'nin devam etmesini istedi.

Ağrı ve Ardahan'daki sivil toplum örgütü temsilcileri, Çözüm Süreci kapsamında atılan adımların Doğu Anadolu Bölgesi'nde olumlu karşılık bulduğunu bildirdi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Ağrı Şube Başkanı Kerem Anığı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çözüm Süreci'nin Doğu ve Güneydoğu açısından normalleşme ve insan hakları süreci olduğunu belirtti.

Çözüm Süreci'nin, bu bölgelerde antidemokratik adımların son bulduğu anlamına geldiğini dikkati çeken Anığı, şöyle konuştu:

"Bu anlamda bugüne kadar atılmış adımlar çok olumluydu. Her ne kadar seçim süreçleri anormal süreçler olsa bile bu süreçlerde her zaman birçok proje duruyor gibi gözükse de en temelde bunun devam etmesi adına, muhakkak bu sürecin yeniden kendi zamanına ve zeminine kayması gerekiyor. Sürecin yeniden normalleşmesi gerekiyor. Bölge büyük bir rahatlık yaşadı. İnsan hakları anlamında yıllarca sistemin bu bölgede uyguladığı antidemokratik uygulamaların birçoğu artık yok. Dolayısıyla bölgede bir rahatlama, kardeşlik ve bahar havası oluştu. Bu ekonomik anlamda da artık yavaş yavaş filizler vermeye başlamıştı. Ama şu an bir duraksama görünüyor. Bu süreçten umutluyum. Bu duraksamanın da geçici olduğuna inanıyorum."

Ardahan

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci, Çözüm Süreci'nin olması gerektiğini belirterek, herkesin buna ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Toplumun huzur istediğini, buna duyarlı olan herkesin de sürece katkı sunması gerektiğini vurgulayan Demirci, "Toplumsal barışın sağlanması adına Çözüm Süreci önemli. Çünkü insanlar artık huzur istiyor. Ekonomi için, huzur ve toplumun barışı önemli. Bir yerde huzur ve barış varsa, orada ekonomi de güçlenir. Dolayısıyla bu da bize yansır" diye konuştu.

Ardahan Esnaf ve Odalar Birliği (AEOB) Başkanı Yılmaz Özer, bu dönemin kardeşliğinin daha da pekişmesi gereken bir dönem olduğunu vurguladı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler