YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İHD, Ceylan olayıyla ilgili rapor hazırladı
Hazırlanan raporda savcı ve diğer yetkililerin ihmali olduğu ileri sürüldü
İHD, Ceylan olayıyla ilgili rapor hazırladı
04 Ekim 2009 / 07:59 Güncelleme: 04 Ekim 2009 / 08:06

İHD, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde Ceylan Önkol isimli küçük kızın ölümüyle ilgili rapor hazırlandı. Savcı ve diğer yetkililerin ihmali olduğu belirtilen raporda, olayla ilgili soruşturma istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesince yapılan yazılı açıklamada, Lice’deki patlamada öldüğü belirtilen Ceylan Önkol'un ölümünün araştırılmasıyla ilgili Mazlum-Der, Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Tabip Odası yetkililerinin aralarında bulunduğu bir heyet oluşturulduğu anlatıldı.

Heyetin hazırladığı raporda, Cumhuriyet Savcısının konuyla ilgili raporunu olay yerinde hazırlanmadığı iddia edilerek, olayda Cumhuriyet Savcısı ve diğer yetkilerin ihmali olduğu ileri sürüldü.

Raporda, ''İdari ve adli makamlar olay ve failleri hakkında etkin bir şekilde soruşturma yapmalıdır. Hükümet ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu olayı ivedilikle araştırmalıdır'' denildi.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinin Şenlik köyü Paşaçiya mezrasında 28 Eylül’de Ceylan Önkol isimli bir çocuğun havan patlaması sonucu yaşamını yitirdiği iddia edilmişti.

Genelkurmay, o tarihte havan atılmadığını açıklamıştı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler