YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İETT'nin Kayıp Eşya Deposu'nda yok yok
İETT'nin Kayıp Eşya Deposu'nda yok yok
14 Ağustos 2015 16:11
Toplu taşıma araçlarında unutulan akordeondan gitara, elektronik eşyadan evcil hayvan taşıma çantasına, fonksiyonel yürüme setinden kıyafete kadar yüzlerce eşya sahiplerini bekliyor.

İstanbul'da otobüs, tramvay, metro, vapur ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarında unutulan çeşitli eşya, duyarlı vatandaşlarca fark edilerek şoförlere veya hat amirliklerine teslim ediliyor. Bulunan eşya, İETT'nin Karaköy'deki Kayıp Eşya Deposu'nda muhafaza altına alınıyor.

İETT Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Dairesi Başkanı Cevdet Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların otobüslerde ve diğer toplu taşıma araçlarında akla gelebilecek her türden eşyayı unutabildiğini söyledi. Güngör, depoda bebek giysileri, ut, akordeon, gitar, fotoğraf makinesi, cep telefonu, Ipad, dizüstü bilgisayar, güneş gözlüğü, cüzdan, oyuncak, ayakkabı, araç plakası, paten, düğün videosu, mefruşat, kimlik, seyahat kartı, mutfak eşyası, çanta ve ev eşyası gibi birçok ilginç eşyanın bulunduğunu kaydetti.

Ayda bin 600 ila 2 bin eşya

Otobüslerde, trenlerde, şehir hatlarındaki vapurlarda ve istasyonlarda unutulan eşyanın güvenlik görevlilerine ve yetkililere teslim edildiğini anlatan Güngör, "Bulunan eşya, fotoğrafları çekilip kayıtlara ve programımıza işlendikten sonra merkezimize ulaştırılıyor. Depomuza aylık bin 600 ila 2 bin arasında bulunmuş eşya geliyor. Merkezimizde kişisel bilgileri varsa mutlaka irtibata geçilip teslim edilmesi sağlanıyor" diye konuştu.

Güngör, özellikle gıda ürünleri ya da eski, yıpranmış ilaç gibi muhafazası zor malzemelerin ilk ayıklamada imha edildiğini aktararak, muhafaza edilebilenlerin 3 ay depoda korunduğunu anlattı. Cevdet Güngör, sözlerini şöyle dürdürdü:

"Bulunan eşya, 3 ay içerisinde kimlik veya iletişim bilgileri varsa, mutlaka mesaj yoluyla vatandaşa bildiriliyor. Elektronik ya da kıymeti birtakım eşya ise depoda bir yıl süreyle muhafaza ediliyor. Onlar daha sonra açık ihale usulüyle satışa çıkarılıyor. Depodan yıllık ortalama 8-10 bin lira gelir elde ediliyor. Kıyafet, ayakkabı gibi yeni eşya, şubelerle yaptığımız protokoller neticesinde bir yılın sonunda Kızılay'a bağışlanıyor. Bulunan sahipsiz pasaportlar emniyet müdürlüğüne, nüfus cüzdanları da il nüfus müdürlüklerine gönderiliyor."

Vatandaşların kayıp eşyasına ALO 153'ten ulaşabildiğini vurgulayan Güngör, yolcuların www.iett.gov.tr adresinden sorgulama yaparak ya da bizzat İETT'ye gelerek kaybettikleri eşyayla ilgili bilgi alabileceklerini kaydetti.

Güngör, kentte 14 milyon İstanbulkart kullanıcısı olduğunu belirterek, ayda yaklaşık bin 500 civarında kartın kendilerine bulunmuş olarak geldiğine işaret etti. Gelecekte vatandaşlara, toplu taşıma araçlarında unuttukları eşyayı mesajla bildirmeyi planladıklarını ifade eden Güngör, "Bu proje bir yazılım gerektiriyor. Denemeleri ve testleri yaptıktan sonra, yıl sonundan önce sistem hayata geçmiş olur" dedi.

Güngör, turistlerin unuttukları pasaport, kimlik, cüzdan ve çanta gibi eşyanın da bulunduktan sonra kendileriyle irtibata geçilerek teslim edildiğini sözlerine ekledi. Depoya kaybettikleri eşyayı almak için gelen vatandaşlar da kimlik, ehliyet gibi belgelerine ve çeşitli eşyalarına tekrar kavuştukları için mutlu olduklarını dile getirdi.

İETT'nin Kayıp Eşya Deposu'nda yok yok

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler