YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İdil'de terörün izleri siliniyor
İdil'de terörün izleri siliniyor
01 Nisan 2016 12:34
Şırnak'ın PKK'lı teröristlerden arındırılan İdil ilçesinde, sokağa çıkma yasağının belirli saatlerde kaldırılmasının ardından evlerine dönen vatandaşlar, terör saldırılarının izlerini silmeye çalışıyor.

Şırnak'ın, TSK ve emniyet unsurlarınca yürütülen operasyonun başarıyla tamamlandığı İdil ilçesinde, sokağa çıkma yasağının belirli saatlerde kaldırılmasının ardından vatandaşlar evlerine dönmeyi sürdürüyor.

İdil'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca terör örgütü PKK mensuplarının yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukurların kapatılması, barikatların kaldırılması, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması için ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile 18 Şubat'ta başlatılan "Şehit Özel Harekat Polisi Ersin Yıldırım Operasyonu"nun başarıyla tamamlanmasının ardından ilçede yaşamın normale dönmesi için çalışmalar devam ediyor.

Sokağa çıkma yasağının dünden itibaren belirli saatlerde kaldırılmasıyla daha önce terör saldırılarından duydukları endişe nedeniyle ilçeden ayrılmak zorunda kalan vatandaşların evlerine dönüşü sürüyor.

Vatandaşlar onarıma başladı

İlçe girişinde oluşturulan arama noktalarında yapılan kimlik kontrolünün ardından ilçeye girişlerine izin verilenler, evlerine yerleşiyor.

Vatandaşlar, ev ve iş yerlerindeki küçük çaplı hasarları kendi imkanlarıyla onarıp temizlerken ağır hasarlı binalarla ilgili önümüzdeki günlerde hasar tespit çalışması yapması bekleniyor.

Hasar nedeniyle bazı bölgelerine su ve elektrik verilemeyen ilçede, belediye ve Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) ekiplerince şebeke yenileme çalışması yapılıyor.

İş yerlerinde temizlik çalışmalarını tamamlayan esnafın satışa başladığı ilçede, İdil Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca vatandaşlara mağduriyetlerini gidermek için gıda yardımı yapılıyor.

"Bizi bu hale getirmeye ne hakları vardı?"

Terör saldırılarından duydukları endişe nedeniyle 45 gün önce Turgut Özal Mahallesi'ndeki evlerini terk etmek zorunda kalan S.K. (23) günler sonra döndüğü evinin teröristlerce yakıldığını görünce büyük üzüntü yaşadı.

S.K, yaptığı açıklamada, evlerinden ayrı kaldığı süreçte kardeşleri ile Mardin'de yaşadığını söyledi.

"Bizi bu hale getirmeye ne hakları vardı? Her şeyimizi mahvettiler. Annemin 20 yıllık emeği gitti. Ne yapacağız şimdi? Tek başıma biri bedensel engelli 4 kardeşime bakıyorum" diyen S.K, gözyaşı döktü.

"Devletimiz bize sahip çıksın"

Terör olaylarının sona ermesini isteyen 67 yaşındaki F.S. de "Ben fakirim, evim buradaydı. 2 ineğim telef olmuş. Ne hakkınız vardı bize bunu yapmaya? 'Günahtır, bu hayvanlara dokunmayalım' diye hiç düşünmediniz mi? Bütün emeğimizle kazandığımız mallarımız gitti. Her şeyi yağmalamışlar. Ne yapacağım ben şimdi?" diye konuştu.

Vatandaşlardan 47 yaşındaki K.L. ise 10 kişi yaşadıkları evlerinin tahrip olduğunu dile getirerek artık terör olaylarının bitmesini istediklerini aktardı.

"Bugün evimize geldik, hiçbir şeyimiz kalmamış. Çoluk çocuk sokakta kaldık. Bunu yapanlar, bizi bu hale getirenler insanları hiç düşünmüyorlar mı? Devletimiz bize sahip çıksın" diyen K.L, mağdur olduklarını ifade etti.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler