YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İbadi Rusya'dan destek istedi
İbadi Rusya'dan destek istedi
19 Ocak 2015 23:21
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bagdanov'u, Bağdat'taki Başbakanlık ofisinde kabul etti.

Başbakanlık ofisinde yapılan açıklamaya göre, İbadi ile Bagdanov, Irak ve bölgedeki siyasi gelişmelerle iki ülkeyi ilgilendiren güvenlik, enerji, petrol, silahlandırma ve ekonomik ilişkileri ele aldı.

Açıklamada Başbakan İbadi'nin, hükümetin ortak çıkar ve Irak'ın egemenliği esasına bağlı dış ülkelere yönelik açılım politikasından bahsettiği belirtildi. İbadi, Rusya'nın IŞİD terör örgütüyle savaşında yardımcı olmasını isteyerek, "Terörün etkisi sadece Irak'ı değil, tüm bölge ve dünyayı sardı" dedi.

Bagdanov ise Rusya'nın, Irak ile ikili ilişkileri geliştirmek istediğini aktararak, İbadi hükümetinin ülkedeki siyasi taraflar arasında sağlanan uzlaşı konusunda attığı olumlu adımları desteklediklerini söyledi. Bagdanov son dönemde ortaya konulan icraatları da memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Bagdanov, Bağdat temasları sırasında Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi ile de görüştü.

 

AA

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler