YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İade edilen göçmenler ülkelerine dönmek istemiyor
İade edilen göçmenler ülkelerine dönmek istemiyor
05 Nisan 2016 16:07
Türkiye-AB mutabakatı temelinde gerçekleşen sığınmacı geri kabulü ve değişimi çerçevesinde Dikili Limanı'na getirilen göçmenler, savaş nedeniyle ülkelerine iade edilmek istemediklerini ifade ediyor.

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) mutabakatı temelinde gerçekleşen sığınmacı geri kabulü ve değişimi çerçevesinde Dikili Limanı'na getirilen ve Kırklareli'nin Pehlivanköy ilçesindeki Geri Gönderme Merkezi'ne yerleştirilmek üzere yola çıkan göçmenler, Avrupa hayallerinin iade ile sonuçlanmasının üzüntüsünü yaşıyor.

Göçmenlerden Afganistan uyruklu Aoyop Muhammed (61), AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa'ya gitme hayaliyle 20 gündür yollarda olduğunu söyledi. Ülkesinden ayrıldıktan sonra 6 çocuğuyla İran'a yerleştiğini, bu ülkede mezhep yönünden bazı sıkıntılar yaşadıklarını ve çocuklarının okula gidemediğini belirtti.

Çocuklarının geleceği için yola çıktıklarını anlatan Muhammed, "Bizim yaşamaya ihtiyacımız var. Ülkemize göndereceklermiş. Afganistan'da savaş var, nasıl kalalım orada, Talibandan mı DAEŞ'ten mi, kimden kaçacağız?" dedi.

"Ülkemde çok daha iyi şartlarla yaşıyordum"

Afganistan uyruklu Abdulbeşir Yusuf (35) ise ülkesindeki iç savaş nedeniyle kendisinden önce Almanya'ya giden anne ve ablasının yanına gitmek istediğini belirtti.

Doğup büyüdüğü topraklarda hayatta kalmanın çok zor olduğunu ifade eden Yusuf, şöyle konuştu:

"Bizi sınır dışı etmesinler. Neden sınır dışı olduğumuzu bilmiyoruz. Ülkemizde savaş olmasa ne işimiz var Avrupa'da? Kendi ülkemizde şimdikinden çok daha iyi şekilde yaşıyorduk. Orada bize günde 1 defa yemek veriyorlardı. Savaş olmasa neden oraya gitmek isteyeyim ki?"

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler