YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hortum bir köyü harabeye çevirdi
Hortum bir köyü harabeye çevirdi
09 Mayıs 2013 09:21
Muş’un Varto ilçesine bağlı Yayla köyünde etkili olan hortum, birçok evin duvarlarını, elektrik, telefon direklerini ve ağaçları yıkarken 22 evin çatısını da yerinden söktü.

 

Muş’un Varto ilçesine 30 kilometre mesafede bağlı 45 haneli ve 350 nüfuslu Yayla köyünde dün öğleden sonra çıkan hortumda birçok evin duvarı yıkılırken, 22 evin çatısını da yerinden söktü.

Hortumla birlikte köyde elektrik direkleri ve ağaçlarda yerinden söküldü. Köyde birçok ev kullanılamaz duruma gelirken, hortumun yaşandığı Yayla köyüne, Muş Vali Yardımcısı Fatih Demir, Varto Belediye Başkanı Gülşen Çelebi, İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ile Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) ekipleri köye gitti.

Köylülerden Nazife Bingöl, evlerinin büyük hasar gördüğünü belirterek, "Öğleden sonra dolu yağdı. Biz içeri girdik. Aniden hortum çıktı. Çocuklarımızı alarak evlere girdik. Ama hortum çok büyüktü. Her şeyi önüne katarak götürdü.

Evlerin çatılarını, duvarlarını, ağaç ve elektrik direklerini yerinden söktü. Şimdi çocuklarımızla birlikte dışarıda kaldık. Sığınacağımız bir yer yok. Biz dışarıda olmuş olsaydık birçok ölüm meydana gelecekti. Çok şükür ölü yok. Yardım bekliyoruz" dedi.

Köylülerden Zübeyde Gezer ise, "Hortum her şeyi önüne katıp götürdü. Evlerimizi yıktı, çatılar uçtu. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Her şeyimiz harap oldu. Çocuklarımızla dışarıda kaldık. Bize yardım gönderilmesi gerek. Evsiz kaldık bu yağmurun altında. Çadır istiyoruz" diye konuştu.

“Köylüyü mağdur etmeyeceğiz"

Olay sonrası köyde incelemelerde bulunan Muş Vali Yardımcısı Fatih Demir, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, "İl Afet Acil Durum Müdürlüğünce yerinde gerekli tespitler yapıldı. İlk aşamada hasar tespiti yapıldı. Bununla ilgili çalışmalarımızı yapacağız. Özellikle acil ve ivedilikle getirilmesi gereken malzemeleri Kızılay dan getireceğiz. Köyümüzde 22 ev hasar gördüğü tespit edildi. Devlet ve valilik olarak üzerimize düşen görevi yapacağız”dedi.

BDP ilçe başkanından yardım çağrısı

BDP İlçe Başkanı Gıyasettin Altın ise, "Yayla köyünde çıkan hortum nedeni ile harabeye dönmüş. Burada halkımızın evleri yıkılmış, çatıları uçmuş, direkler yerinden sökülmüş. Köylülerimizin evleri yıkıldığından oturulamaz durumda. Yağışta var. Halkımızdan isteğimiz acil köylülerimize yardım eli uzatmalarıdır. Özelikle tüm Varto halkından yayla köyüne yardım yapmalarını istiyoruz" çağrısında bulundu.

 

İHA

Etiketler: , ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler