YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hırsız korkusu bunu da yaptırdı
Hırsız korkusu bunu da yaptırdı
15 Kasım 2012 16:57
Hırsızlarla baş edemeyen vatandaş, çareyi ilginç yöntemlerde buluyor.

Diyarbakır'da bir apartmanda hırsız girmesin diye tel örgülerle girişi kapatılan yangın merdiveni görenleri şaşırtıyor.

Merkez Kayapınar ilçesindeki bir apartmanda sık sık hırsızlık olaylarının yaşanması nedeniyle bina sakinleri çareyi yangın merdiveninin girişine tel örgü çekmekte buldu. Etrafı tel örgülerle çevrili yangın merdivenini görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Hakkı Bilici, yaptığı açıklamada, binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelikte yangın merdiveninin şekli, ebadı ve yüksekliğinin yer aldığını, yönetmeliği göre yangın merdivenlerinin yapılması gerektiğini söyledi.

Diyarbakır'da son zamanlarda binalarda yangın merdiveni yapma konusunda bir disiplin oluştuğunu ancak halen istenilen düzeyde bulunmadığını aktaran Bilici, hırsızlık olaylarından dolayı vatandaşların yangın merdivenlerini zemine kadar indirme konusunda bir kaygılarının bulunduğuna değindi.

Birçok binada yangın merdivenlerinin birinci kata kadar getirildiğini anlatan Bilici, sonra da seyyar bir merdivenle yangın merdivenine geçiş sağlandığını belirtti.

''Hırsızlıktan korunmak için ama yangın merdivenlerinin zemine kadar inmesi gerekiyor. Zemin katta kadar indirilmeyen yangın merdiveninde olası bir yangında insanlar aşağıya atlamak zorunda kalır. Özellikle hamile, yaşlı ve çocuklar bundan çok olumsuz etkilenecek'' diyen Bilici, yangın merdivenlerinin standartlara uygun bir şekilde yapılması gerektiğini kaydetti.

Hayat kurtarması açısından yangın merdiveni konusunun göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Bilici, ''Unutulmaması gereken şey, o yangın merdiveni, ihtiyaç olduğu bir gün insanların hayatını kurtaracaktır. Onun için yangın merdivenlerine kullanımını etkileyecek olumsuz şeyler yapılmamalı'' diye konuştu. aa

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler