YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hemşehrilere dost kazığı
Hemşehrilere dost kazığı
02 Nisan 2010 16:52
Elazığlı bankacı hemşehrilerini yıllarca dolandırdı

Elazığ'ın Karakoçan ilçesindeki bir bankanın döviz servisi sorumlusu Hasan Çelebi, görev yaptığı süre içinde gurbetçilerin hesabını boşalttı.

Yıllar süren vurgun, Hasan Çelebi'nin boşalttığı bir hesabın sahibinin Türkiye'ye gelmesiyle ortaya çıktı. Şimdiye kadar 5 hesaptaki inceleme tamamlandı ve Hasan Çelebi'nin zimmetine 1 milyon euro geçirdiği anlaşıldı. Diğer hesapların da inceleneceği, bu rakamın artabileceği belirtildi. Almanya ve Hollanda'da yaşayan yaklaşık 10 bin Karakoçanlı gurbetçi, kazandıkları parayı ilçelerindeki bir bankaya yatırmaya başladı.

Gurbetçilerin hesaplarıyla, bankada 25 yıldır döviz servisi sorumlusu olarak çalışan Hasan Çelebi ilgileniyordu. Gurbetçiler, hemşehrilerine güveniyor, paralarını ona tereddüt etmeden emanet ediyordu.Olay Almanya'da yaşayan 75 yaşındaki İmam Bozkurt'un, 3 Mart'ta yazlık almak için Aydın Didim'e gelmesiyle ortaya çıktı. Olayı anlatan Bozkurt dava açmaya hazırlandığını belirterek, "230 bin Eurom gitti. Paranın faizleri de orrtada yok. Parayı yazlık almak için gittiğimde yok dediler şok yaşadım" dedi. İmam Bozkurt'un karışı Hamın Bozkurt da,  "Kocamın o kadar çalışarak kazandığı paraya yazıktır. Olayın nasıl olduğuna anlam veremedik. Bir aydır ailemiz şokta." difadelerini kullandı. Bu arada Hasan Çelebi, Bozkurt'un kendisini aramasından hemen sonra ortadan kayboldu. 56 yaşındaki 4 çocuk babası bankacının yeşil pasaport sahibi olduğu ve yurtdışına kaçtığı öne sürüldü. Karakoçan Cumhuriyet Savcılığı ise 29 Mart'ta Hasan Çelebi hakkında yakalama kararı çıkarttı. Banka şubesinin karşısındaki esnaf ise Çelebi'nin çok iyi bir insan olduğunu nasıl böyle bir şey yaptığını bilemediklerini söyledi. İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler