YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'lilerden provokatif slogan!
Diyarbakır'da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çağrısı üzerine kentin çeşitli bölgelerinden Sur'a yürümek isteyen gruplara polis müdahale etti. Polisin müdahale ettiği kalabalık Kürtçe olarak, "Biz barış istemiyoruz; savaş, savaş" diye sloganla
HDP'lilerden provokatif slogan!
02 Mart 2016 / 20:38 Güncelleme: 02 Mart 2016 / 20:41

HDP'nin çağrısı üzerine Sur'a yürümek isteyecek grupların engellenmesi için polis ekipleri kente sıkı güvenlik önlemleri aldı. Özellikle Sur'a giriş kesimlerinde asker ve polisten oluşan güvenlik güçleri, zırhlı araçlarla önlemleri artırırken, içeri girenleri tek tek kimlik kontrolünden geçirdi.

Saat 15.30 sıralarında Sur'a yürümek için Urfakapı'da bekleyen yaklaşık 200 kişiden polis dağılmaları yönünden anonslar yaptı. Son yapılan anonsta 2 dakika süre verilen grup dağılmayınca polis, gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermi ile müdahale etti. 

Gruptakiler de polise taş, havai fişek attı. Bir süre devam eden olayların ardından göstericiler ara sokaklara kaçarak dağıldı. Bölgede güvenlik güçlerinin aldığı önlemler de sürüyor.

Bu arada merkez Yenişehir İlçesi'ndeki Demokratik Toplum Kongresi binası önünde öğleden sonra toplanan yaklaşık 300 kişi Sur'a yürümek için hazırlık yaparken, polis ekipleri de bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. 

Polisin dağılmaları uyarısına rağmen yürümekte ısrar eden gruba saat 16.00'dan itibaren polis basınçlı su ve gaz bombasıyla müdahale etti.

Diyarbakır'ın bazı noktalarında toplanan gruplara da güvenlik güçleri müdahale etmeye başladı.
Demirtaş'ın tehlikeli çağrısı üzerine kontroller arttı Demirtaş'ın tehlikeli çağrısı üzerine kontroller arttı

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki PKK'lı teröristlere yönelik operasyonların sona ermesi ve sokağa çıkma yasağının kaldırılması bahanesiyle HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yaptığı "izinsiz yürüyüş" çağrısı üzerine kentte giriş çıkışlar kontrol altına alındı.

Demirtaş'ın, önceki gün Diyarbakır'da gerçekleştirilen toplantıda, bugün saat 16.00'da Sur'a yürüyüş çağrısında bulunması üzerine, vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla Diyarbakır-Şanlıurfa, Diyarbakır-Elazığ, Diyarbakır-Silvan ve Diyarbakır-Mardin karayollarında polis ekiplerince kontrol noktaları oluşturuldu.

Kentte girişinde araçlarda arama yapan polis ekipleri, sürücüler ile araçlardaki vatandaşların kimliğini kontrol ediyor. Vatandaşların kimlik ve ikamet bilgilerine bakılıp üst araması yapıldıktan sonra Sur'a geçişine izin veriliyor. 

Polis, ilçeye geçiş için kontrol noktalarında sırada bekleyen vatandaşlara "Sur'da ikamet etmeyenlerin içeri alınmayacağı" konusunda uyarıda bulunuyor. 

Polisler, kontroller sırasında vatandaşlara lokum ve pişmaniye ikram ediyor.Güvenlik önlemleri kapsamında, Sur ilçesi çevresindeki bazı caddeler trafiğe kapatılırken, bu caddelerde park halindeki araçlar da çekici yardımıyla kaldırılıyor. 

Diyarbakır Valiliği, provokasyon amaçlı giriş yapılmasının önlenmesi amacıyla saat 12.00'den itibaren ikinci bir emre kadar Sur'a ilçede ikamet eden vatandaşların dışında girişlerin yasaklandığını açıklamıştı.

HDP'LİLER: "BİZ BARIŞ İSTEMİYORUZ"

Yasağa rağmen HDP'liler Sur'a yürüdü. Polisin müdahale ettiği kalabalık Kürtçe olarak, "Biz barış istemiyoruz; savaş, savaş savaş" diye sloganlar attı.

 // efe
Konuşmalarına bakılırsa Demirtaş bazı büyükelçilerle birlikte yürek yemiş gibi...
02 Mart 2016 20:47
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler