YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP Siirt'in Paris köyünde birinci oldu
HDP Siirt'in Paris köyünde birinci oldu
04 Kasım 2015 18:15
1 Kasım seçimlerinde Fransa'nın başkenti Paris'te birinciliği AK Parti'ye kaptıran HDP, Siirt'in Paris köyünde birinci oldu.

1 Kasım seçimlerinde Fransa'nın başkenti Paris'te verilen oylarda birinciliği AK Parti'ye kaptıran HDP, Siirt'in Eruh İlçesi'ne bağlı Paris- Üzümlük Köyü'nde AK Parti'ye fark attı. "Siirt'in Paris'i" olarak adlandırılan köyde HDP 106, AK Parti ise 7 oy aldı.

FRANSA PARİS'TE  BİRİNCİLİĞİ AK PARTİ'YE KAPTIRDI

Fransa'nın başkenti Paris'te 7 Haziran'da gösterdiği seçim başarısını 1 Kasım'da yakalamayan ve birinciliği AK Parti'ye kaptıran HDP'nin yüzünü ' Siirt'in Paris'i güldürdü. Siirt'e 40 kilometre, Eruh İlçesi'ne ise yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta bulunan, sebze meyve bahçeleri, fıstığı, sadece yörede yetişen üzümü, inciri ile ünlü Üzümlük-Paris Köyü'nde, 1 Kasım seçimlerinde, toplam 113 seçmenden 106'sı HDP'ye, 7'si ise AK Parti'ye oy verdi.

PARİS KÖYÜNDE BİRİNCİ OLDU

Eruh İlçesi'ne bağlı olan alt kısmında Dicle Nehri'nin bir kolu olan Uluçay'ın kollarından Zorava Çayı sayesinde yeşilliğine yeşil katan köy, mezar taşları ve taş kitabeleriyle, Selçuklu ve Osmanlı izlerini taşıyor. Sebze-meyve anlamına gelen Kürtçe 'Pares' kelimesinin zamanla Paris olarak ağızdan ağıza söylenerek kayıtlara geçen köyün adı sonra Üzümlük olarak değiştirilmiş. Ancak bölge halkı burayı hâlâ Paris Köyü olarak tanıyor.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler