YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hayvanseverlerden barınak protestosu
Hayvanseverlerden barınak protestosu
14 Ocak 2016 15:26
Hayvanseverler, Sarıyer'deki Kısıkkaya Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı önünde protesto etti.

Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Dört Ayaklı Şehir, Hayvan Hakları Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD), İstanbul Kent Savunması, Kuzey Ormanları Savunması, Sarıyer Kent Dayanışması, Yeryüzüne Özgürlük Derneği tarafından düzenlenen protestoda grupla güvenlik ve polis ekipleri arasında gerginlik yaşandı.

Grubun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'la görüşmek istemesi, güvenliğin ise içeri almaması üzerine protestocularla güvenlik görevlileri arasında kısa süreli arbede yaşandı.

"Hayvan Toplama Kamplarına Hayır", "Sokak Hayvanları Mahalle Sakinleridir", "İstanbul Köpekleriyle Güzel" yazılı döviz açıp, trompet ve düdük çalan grup adına açıklama yapan Yeryüzü Özgürlük Derneği Üyesi Neşe Akbaş, tecrit merkezi olarak nitelediği barınakta binlerce hayvanın yaşadıkları sokaklardan toplanarak bir merkezde alıkonulduğunu, doğalarına aykırı bir yaşama mecbur bırakıldığını ifade etti.

Akbaş, şunları kaydetti:

"Bugün İBB'nin vitrin çalışması olan Kısıkkaya basın daveti bir kez daha göstermiştir ki İBB aylardır söylediğimiz hiçbir şeyi dikkate almamakla ısrar etmektedir. Defalarca söylediğimiz gibi 20 bin köpeği, toplama kampları benzeri böyle tesislere doldurarak yıllarca yaşadıkları sokaklardan ayırıp tecrit edemezsiniz.

300 köpekli barınaklarda bile hayvanların sağlıklı yaşamalarını sağlayamıyorsanız, 20 bin köpeğin de sağlıklı bir hayat sürmesini sağlayamazsınız. Mevzuata aykırı inşaat yaparak idari yargı kararına rağmen yasadışı olarak bakımevi işletemezsiniz, yasadışı tesisi ortak kullanıma açarak diğer kurumları da suça teşvik edemezsiniz."

Eylem, basın açıklamasının ardından sona erdi.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler