YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hayvan sevgisinin faturası ağır oldu
Hayvan sevgisinin faturası ağır oldu
09 Temmuz 2012 14:10
Antalya'da evinde beslediği kedilerden rahatsız olan komşularının şikayeti üzerine yapılan denetim sonucunda Selma Karahasan'a ''hayvanların bakımıyla ilgili yükümlülükleri yerine getirmediği'' gerekçesiyle 643 lira 84 kuruş lira para cezası verildi.

Kepez ilçesindeki 3 katlı bir apartmanın birinci katında annesi ile yaşayan 46 yaşındaki ev hanımı Selma Karahasan, evinde 8'i karneli, diğerleri de sokaktan gelenler olmak üzere 15 civarında kedi besliyor. Karahasan'ın komşuları, baktığı kedilerin koku, gürültü ve görüntü kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle ilk olarak 5 yıl önce şikayetçi oldu.

Şikayet nedeniyle Kepez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre ve Sağlık Servisi, Antalya Büyükşehir Belediyesi Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü'ne (ASAT) yazı yazarak Karahan'ın suyunun kesilmesini sağladı. Karahasan'ın ilgili kurumlara itiraz etmesi üzerine 10 gün sonra suyu yeniden açıldı.

Selma Karahasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan itibaren kedi beslediğini belirterek, yaklaşık 7 yıldır da Kepez'de yaşadığını söyledi.

Yaşadığı apartman dairesinde 15 civarında kedi beslediğini anlatan Karahasan, ''Komşularım kedilerin apartmana girip çıkmasından rahatsız oluyor. Zaman zaman beni belediyeye ve kaymakamlığa şikayet ediyor. Bu şikayetler sonucu Kepez Belediyesi kedileri evde beslememem konusunda beni uyardı'' dedi.


-''Kedi beslediğim için evimin suyunu kestiler''-


''Kedi beslediğim için 2007 yılında evimin suyunu kestiler'' diyen Karahasan, ''Kepez Belediyesi 2007 yılında ASAT'a 'çevre halkını rahatsız edecek şekilde çok sayıda kedi beslediği tespit edilen evin soruna çözüm getirinceye kadar içme suyunun kesilmesi' ibarelerinin bulunduğu yazı yazdı. Yaptığım itirazlar üzerine yine ASAT'a yazı yazarak 'pis su sorununun çözüldüğü tespit edildi, su açımı yapılabilir' denildi. Yazının ardından su tekrar açıldı. Ama bugüne kadar sürekli gelip giderek beni bezdirdiler'' diye konuştu.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Kepez Belediyesi ekiplerinin bu yıl mart ayında evine gelerek koku, görüntü ve gürültü kirliliği yaptığı gerekçesiyle tutanak tuttuklarını, tutanağı görmek istemesine rağmen kendisine gösterilmediğini ifade eden Karahasan, şunları söyledi:

''Beni 'İstediğim kadar ceza yazarım, gerekirse buradan çıkartırım' diyerek, tehdit ettiler. Geçen ayın ortalarında Kepez Kaymakamlığı'ndan gelen tebligatla evimde beslediğim karnesi olan kedilerim için hayvan başına 80 lira 48 kuruş olmak üzere toplam 643 lira 84 kuruş para cezası verildiğini öğrendim. Böyle bir cezayı kabul etmiyorum. Bir ölçüm cihazı olmaksızın yapılan bir tespit tarafsız olamaz. Bu tamamıyla yanlı, beni yıldırmak için yapılan bir nevi hayvan düşmanlığıdır. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü hayvanları koruması gerekirken, onlara eziyet ediyor. Hayvanlara bakanları da cezalandırıyor. Kedileri sokağa mı atayım ''

Karahasan, yetkililerin bakımevi açarak hayvanları koruma altına alması gerektiğini vurgulayarak, ''Kedileri seviyorum. Sokaklarda sakat, yavru bakıma muhtaç birçok hayvan var. Sokaklarda yaşamalarına imkan yok. Beslediğim, eve aldığım hayvanlar arasından sakat hayvanlar çoğunlukta. Bu işi çok eziyetli olsa da isteyerek, severek yapıyorum. Ama komşularım, belediye ve kaymakamlık beni rahat bırakmıyor. Bir bakımevi açsınlar, hayvanlar da rahat etsin benim de başım ağrımasın'' diye konuştu.


-''Yükümlülükleri yerine getirmediği için cezalandırıldı''-


Kepez Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Taşgın ise komşularının BİMER'e şikayette bulunması üzerine Karahasan'ın evinde inceleme yaptıklarını söyledi.

Karahasan'a verilen para cezasının 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 5 ve 28'inci maddeleri dayandığını vurgulayan Taşgın, ''Karahasan'a daha önce de uyarıda bulunmuştuk. Kedileri Büyükşehir Belediyesi'nin hayvan barınağına bıraksa veya çeşitli dezenfektan maddelerle evini temiz tutarak komşularını rahatsız etmeseydi bu durum yaşanmazdı. Karahasan, hayvanların sahiplenilmesi ve bakımıyla ilgili yükümlülükleri yerine getirmediği için cezalandırıldı'' dedi.

Karahasan'ın komşusu Neslihan Budak da apartmanda kedi beslenmesinden rahatsızlık duyduklarını belirterek, ''Sağlığımız tehdit altında. Kediler apartmanı kirletiyor, gürültüye neden oluyor. Tüm mercilere başvurmamıza rağmen hala bir sonuç alamadık. Kedilerin apartmanda yaşamasını istemiyoruz'' dedi.

Kedilerin barınaklara verilmesi talebinde bulunduklarını, ancak barınakların yetersiz olmasından dolayı bir sonuç alamadıklarını belirten Budak, hayvan bakımevi açılması ya da var olan barınaklara ek yapılmasını istediklerini söyledi.


-5199 sayılı Kanun ne diyor -


Hayvanların sahiplenilmesi ve bakımıyla ilgili 5199 Sayılı Kanun'a göre hayvan sahipleri, sahip oldukları hayvanlardan kaynaklanan çevre kirliliği ve insanlara verilebileceği zarar ve rahatsızlıkları önleyici tedbirleri almakla yükümlü. Hayvan sahipleri zamanında ve yeterli seviyede tedbir alınmamasından kaynaklanan zararları tazmin etmek zorunda.

Kanunda hayvanların sahiplenilmesi ve bakımı ile ilgili yasaklara ve yükümlülüklere uymayan ve alınması gereken önlemleri almayanlar hayvan sahiplerine suçun niteliğine göre hayvan başına 80 lira veya 270 lira idari para cezası veriliyor. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler