YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hayattaki karısının büstünü yaptırdı
Hayattaki karısının büstünü yaptırdı
30 Eylül 2013 22:38
Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Tahtakuşlar köyünde emekli öğretmen Alibey Kudar’ın 50. evlilik yıldönümünde eşi Esma Kudar için yaptırdığı büst ilgi odağı oldu.

58. evlilik yıldönümlerini kutladıklarını anlatan 81 yaşındaki Alibey Kudar, eşinin büstünün yaptırılmasının tüm ailenin kararı olduğunu söyledi. İlçeye 15 kilometre uzaklıktaki Tahtakuşlar köyündeki Etnoğrafya Galerisi’nin de kurucusu olan Alibey Kudar evinin bahçesine, 50. evlilik yılı olan 2005 yılında eşi Esma Kudar’ın bir büstünü yaptırdı. Büstü törenle açtıklarını anlatan Alibey Kudar, evliliğin kutsal olduğunu söyledi.

Kudar ailesinin mimarı olarak nitelendirdiği 77 yaşındaki eşi Esma Kudar’ın büstünün gören herkesin ilgisini çektiğini anlatan Alibey Kudar, “50. evlilik yıldönümünü kutlamak için bir şeyler yapmak istiyordum. Çocuklarımla beraber oturup konuştuk. Ben heykelin yapılmasını teklif ettim. Bu fikir oybirliğiyle kabul edildi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinden Gürkan Eken’e bu heykeli yaptırdık. Düzenlediğimiz bir törenle de açtık. Törene gelenler kimin heykelinin açılacağını bilmiyordu. Onlara da sürpriz oldu. Tören sırasında evlilikte 20 yılını doldurmuş olan 20 kişiye birer makas vererek bu açılışı birlikte yaptık. Heykel, pek çok basına konu oldu. Şu anda ise 58. evlilik yılımızı doldurduk. Evlilik de ufak tefek tartışmalar olur. Ancak bunlar evliliğin tuzu ve biberidir. Dozunu kaçırmamak lazım. Evlilik çok kutsaldır. Dökülen çanak dolmuyor. Lütfen evliliğin kıymetini bilelim” dedi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler