YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hayalini kurduğu "saman ev"i inşa ediyor
Hayalini kurduğu "saman ev"i inşa ediyor
15 Haziran 2014 12:37
Afyonkarahisar'da bir kişi, hayalini kurduğu evin inşası için 600 balya kullanarak 25 bin liraya mal edecek.

Ev sahibi Özdemir; "Saman balyalarından yapılan evler, ısı yalıtımı bakımından mucizevi avantajlara sahip. Kışın sıcak, yazın serin oluyor. Evin sıhhi yararları kadar görüntüsü de çok hoş. Ben de hayal ettim ve inşa etmeye başladım" dedi.

Çevre sağlık teknisyeni Hamza Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Beykoz'da gezerken gördüğü tek katlı saman balyasından yapılmış evlere hayran olunca, araştırmaya başladığını bildirdi.

Özdemir, yaklaşık 3 yıl süren araştırmaları sonucu hayalini gerçekleştirmek için, memleketi Şuhut ilçesine bağlı Balçıkhisar köyünde saman balyalarından ev yapmaya başladığı ifade etti.

Türkiye'de saman balyalarından yapılan evlerin yeni yeni yaygınlaşmaya başladığını anlatan Özdemir, evin yapımında yaklaşık 600 adet saman balyası kullanacağını belirtti.

Evin temelini betonarme yaptığını aktaran Özdemir, şöyle konuştu:

"Bu şekilde alttan nem vurmasını engelleyeceğiz. Temelden yükselen demir kolonlar arasına saman balyalarını sıkıştırıyoruz. Bu balyaların arasına da çamur harcı yapıştırarak sağlamlaştırıyoruz. Üstten ve yandan iyice pekiştirerek sağlam bir duvar elde ediyoruz. 75 metrekare kapalı alana inşa edilen ve iki katlı olacak evimizde 4 oda, 1 salon bulunacak."

"Saman balyalarından yapılan evler, ısı yalıtımı bakımından mucizevi avantajlara sahip" diyen Özdemir, şöyle devam etti:

"Yıl boyunca ısı değerlerini koruyor. Kışın sıcak, yazın serin oluyor. Bu değerler ölçümlerle sabittir. İstanbul'da bir profesör kendisine balyadan villa yaptırmış. Evin sıhhi yararları kadar görüntüsü de çok hoştu. Ben de hayal ettim ve 'Şuhut'ta neden olmasın' diye düşündüm. Daha sonra evi inşa etmeye başladım."

Evin yaklaşık 25 bin liraya mal olacağını anlatan Özdemir, "Görenleri şaşırtan bu kullanışlı evlerin, ilçemizde yaygınlaşmasını dileriz. Çünkü her bakımdan kazandırıyor. Sağlıklı olması da cabası" dedi.

 

Etiketler:
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler