YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Havai fişekle saldırıya 13 yıl hapis
Havai fişekle saldırıya 13 yıl hapis
22 Haziran 2012 18:02
Adana'da geçen yıl düzenlenen yasadışı gösteride polise 16'lı havai fişek rampasıyla saldırdığı belirlenen sanık, 13 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Dağlıoğlu Mahallesi Bahçelievler Caddesi'nde 26 Haziran 2011 tarihinde terör örgütü lehine düzenlenen izinsiz gösteriler sırasında, polis merkezi çevresinde görevli ekiplere 16'lı havai fişek rampasıyla saldırdığı, terör örgütü lehine propaganda yaptığı iddia edilen tutuksuz sanık Ahmet Bayna, hazır bulundu.

Sanık Bayna, önceki ifadelerini tekrar ettiğini belirterek, ''Atılı suçları kabul etmiyorum. Ben herhangi bir eyleme katılmadım. Suçsuzum ve beraatımı talep ediyorum. Fotoğraflardaki kişi ben değilim'' dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Bayna'nın ''terör örgütü üyeliği'' suçundan 6 yıl 3 ay, ''tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurmak'' suçundan 4 yıl 2 ay hapis ve bin 380 lira adli para cezası, ''genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak'' suçundan 10 ay, ''görevi yaptırmamak için direnme'' suçundan 10 ay, ''Kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşlerine katılma'' suçundan 5 ay, ''toplantı ve yürüyüşe silahlı katılma'' suçundan 5 ay, ''terör örgütü propagandası'' suçundan 10 ay hapis cezası olmak üzere toplamda 13 yıl 9 ay hapis, bin 380 lira adli para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Karar üzerine sanık Bayna, tutuklandı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 21 Haziran 2011 tarihinde Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesini protesto gerekçesiyle 26 Haziran tarihinde Dağlıoğlu Mahallesi'nde düzenlenen gösteride kalabalık bir grup polis merkezinde çevre güvenliği alan polislere havai fişek, molotofkokteyli ve taşlarla saldırmış, polise 16'lı havai fişek rampasıyla ateş ettiği iddia edilen Ahmet Bayna, daha sonra başka bir sokakta eylem sırasında çekilen fotoğraflarda üzerinde bulunan kıyafetlerle yakalanmıştı. AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler