YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Havacılık festivali nefesleri kesti
Havacılık festivali nefesleri kesti
15 Ağustos 2015 20:08
Düzce’de bu yıl ilk kez düzenlenen Havacılık Festivali’nde sporcular heyecan dolu anlar yaşadı.

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı, Düzce Valiliği, Gölyaka Kaymakamlığı, Gölyaka Belediyesi, Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu, Türkiye Hava Sporları ve Martı Havacılık Kulübü'nün destekleriyle ilk kez düzenlenen havacılık festivali nefesleri kesti. Sabah saatlerinde başlayan etkinlikler kapsamında sporcu ve sporseverler, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 970 rakımlı Bakacak Tepesi’nde buluştu.

Burada yamaç paraşütü yapan sporcular, izleyen sporseverlere heyecanlı dakikalar yaşattı. 840 ve 740 metre yükseklikten kalkan yamaç paraşütleri, yapımına devam edilen hava parkının içerisinde yer alan piste indi. Microlight, ultralight, gyrocopter, paramotor, yelken kanat, yamaç paraşütü, serbest paraşüt, planör, mosquito gibi hava araçlarının yanı sıra model uçak, model helikopter, multicopter uçuşları da gerçekleştiği festival kapsamında sporcular adrenalin dolu dakikalar yaşadı.
Festivalle ilgili açıklamalarda bulunan Düzce Martı Hava Sporları Derneği Başkanı Zeynep Kara, “Düzce’de böyle bir hava parkının olabileceğine inandık ve bununla ilgili olarak Türk Hava Kurumu ile bir protokol yaptık. Valimiz ve belediye başkanımız da buna inandılar. Çok kişinin emeği var herkese teşekkür ederiz” dedi.

“BURADAN ANKARA’YA YAMAÇ PARAŞÜTÜ YAPABİLİR”

Yamaç paraşütü yapılan tepenin konumu ve özelliklerinden de bahseden Kara, “Kuzey rüzgarlarına doğru olan bir tepe, güneyde bir tepe ve sıra dağlar şeklinde. Buradan kalkan bir paraşütçü, çok iyi termik yakalayabilir, 5 bin metreye kadar çıkabilir. Buradan Ankara’ya kadar yamaç paraşütü yapabilir ve rekorlar kırabilir. Böyle bir alana sahibiz” ifadelerini kullandı.

“BURASI EĞİTİM ALINABİLECEK BİR YER HALİNE GELECEK”

Festivali ilk kez yaptıklarını belirten ve festival yapılan noktayı eğitim alanı haline getireceklerini belirten Kara, “Biz Düzce Martı Hava Sporları olarak burada bu festivali ilk yapıyoruz. Bu tabi ki her yıl devam edecek. Şampiyonalar ve yarışmalar bazında devam edecek. Uzun mesafe yarışmaları istiyoruz. Bunun içinde başvuruları yaptık. Hem ulusal hem de uluslararası yarışmalar düzenleyeceğiz. Burada ayrıca bir eğitim merkezi yapma planımız var. Burası havacılıkla ilgili sporseverlerin eğitim alabileceği bir yer haline gelecek” sözlerini sarf etti. 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler