YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hava ulaşımına sis engeli!
Hava ulaşımına sis engeli!
06 Ocak 2014 07:07
İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda etkili olan sis nedeniyle uçuşlar sabaha kadar iptal edildi.

İzmir'de yoğun sis hava ulaşımını aksattı. Saat 06.00 ile 10.42 arasında Adnan Menderes Havalimanı'na uçak iniş kalkışı yapılamadı.

Kenti etkisi altına alan yoğun sis yüzünden bugün saat 06.00'dan itibaren Adnan Menderes Havalimanı'na hava ulaşımı durdu. Türk Hava Yolları'nın 7, Pegasus'un 4, SunExpres'in 1 ve Atlas Jet'in 1 olmak üzere toplam 13 uçak Andan Menderes Havalimanı'na inemedi. Bu uçaklar ya kalktıkları havalimanına geri döndü ya da İzmir çevresindeki Dalaman ile Milas- Bodrum havalimanlarına yönlendirildi. Adnan Menderes Havalimanı'nda kalkış için bekleyen uçaklar da yoğun sis nedeniyle sefer yapamadı.

Sisin dağılmasının ardından saat 10.42'den itibaren uçak seferleri yapılmaya başlandı. Ancak İzmir'e inmesi gereken uçakların inememesi ve planlı seferlerin zamanında yapılamaması nedeniyle gün içinde rötarların yaşanabileceği kaydedildi. Havalimanında, aralarında askerlerin de bulunduğu yolcuların bekleyişlerinin sürdüğü belirtildi.

Rötarlar tepki çekti

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda yoğun sisin dağılmasıyla uçak seferleri başladı. Ancak önceki saatlerde inemeyen uçakların başka havalimanlarına yönlendirilmesi nedeniyle seferlerde aksamalar yaşandı. Rötarlı seferler, havalimanında bekleyen yolcuların tepkisini çekti. Uçakların havalimanına gelmesinin ardından bu seferlerin yapılabileceği açıklandı. Ayrıca pazar günü olması nedeniyle personel sayısının azlığı da bilet işlemlerinin yapılmasını geçiktirdi.

Askerler de sorun yaşadı

Bu arada sis engeline takılan yolcuların yanı sıra, dağıtım izni için memleketlerine gidecek askerlerin de, iki gündür alanda bekledikleri belirtildi. Bu askerlerin bekleme nedeninin ise, bilet işlemlerinin ve gidecekleri havalimanlarındaki prosedürlerin tamamlanmamasından kaynaklandığı öne sürüldü.

Dağıtım izinlerini havalimanında geçirmek zorunda kalan askerler, bir an önce ailelerine kavuşmak istediklerini söyledi.

Valilikten açıklama

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda yoğun sisten dolayı yaşanan rötarlarla ilgili olarak İzmir Valiliği'nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, sabah saatlerinde etkili olan yoğun sisin, görüş mesafesini iniş için limit olan 300 metrenin altına düşürmesiyle uçakların başka havalimanlarına yönlendirildiği belirtildi. Gece saat 00.25'te İzmir'den Erzurum'a 149 yolcusuyla gitmesi planlanan uçağın seferinin de yine sis nedeniyle iptal edildiği, isteyen yolcuların otogara götürüldüğü, geri kalanların ise geceyi havalimanında geçirdikleri de bildirildi.

 

DHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler