YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hatay'ı Türk füzeleri koruyacak
Suriye'nin vurulmasının an meselesi haline geldiği dönemde, Türkiye - Suriye sınırında Reyhanlı üs bölgelerine stinger füzelerinin ateşlendiği "Atılgan" ve "Zıpkın" isimli Türk yapımı füze rampaları yerleştirildi.
Hatay'ı Türk füzeleri koruyacak
05 Eylül 2013 / 14:20 Güncelleme: 05 Eylül 2013 / 15:15

ABD'nin her an vurma ihtimalinin güçlendiği Suriye tehditler savurmaya devam ederken, Türkiye sınırında bulunan Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde tedbirler üst seviyeye çıkartıldı. 

Birliklerin kırmızı alarma geçtiği Reyhanlı'da sınırın sıfır noktalarında bulunan hudut tabur komutanlığına ve ilçe jandarma komutanlığına stinger füzelerini ateşleme özelliğine sahip Türk yapımı "Atılgan" ve "Zıpkın" füze rampaları yerleştirildi.

Namluların Suriye hava sahasına doğru çevrildiği sınırda füze rampaları ateşlemeye hazır bekliyorlar.

Bugüne kadar yapılan tüm deneme atışlarında tam isabet kaydeden stinger sistemi Suriye ile yaşanan jet krizinin hemen ardından projesi tamamlandı. Son 5 stinger füzesi fırlatma rampası da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ASELSAN tarafından teslim edildi.

Zıpkın, sabit tesislerin ve askeri birliklerin korunması için geliştirildi. Atılgan ise hareket halindeki zırhlı birliklerin havadan gelecek saldırılarda en güçlü kalkanı. Monte edildiği zırhlı ve paletli aracın durmasına gerek kalmadan ateş edebiliyor.

Sistem, radar ve gözle görülebilir hedeflere karşı da üzerindeki kamera sayesinde hedefe kitlenerek çalışıyor. Sistemin kullanılabilmesi için gün ışığı da şart değil. Gece koşullarında da hedefini tam isabetle buluyor.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler