YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hatay'da insan ticareti operasyonu: 1'i asker, 10 tutuklama
Hatay'da insan ticareti operasyonu: 1'i asker, 10 tutuklama
01 Aralık 2015 11:36
Hatay'ın Yayladağı İlçesi'nde insan ticareti yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 15 kişiden 10'u sevk edildikleri adliyede tutuklandı. Tutuklananlardan birinin er asker olduğu belirtildi.

Bir grubun Suriye'deki insanları para karşılığında Türkiye'ye getirdiği bilgisine ulaşan güvenlik güçleri çalışma başlattı. 3 ay süren teknik ve fizik takip sonunda jandarma ve polis cuma günü Yayladağı İlçesi'nin Suriye sınırındaki Güveççi, Görentaş ile Uluyol Mahallesi'nde önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda 1'i asker 14 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden birinin evinde 40 bin TL ele geçirildi. Ekipler, ilçede er asker olarak görev yapan ve kısa süren önce terhis olan bir kişiyi de memleketinde yakalayarak Yayladağı'na getirdi. 

Sorguları tamamlanan 15 şüpheli Yayladağı Adliyesi'ne sevk edildi. Aralarında halen vatani görevini yapan ve terhis olan askerlerin de bulunduğu 10 şüpheli tutuklanırken, diğer 5'i adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Hatay Valisi Ercan Topaca, operasyonun çatışma ya da bölgede son günlerde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle kendiliğinden gelenleri kapsamadığını, bunu ticari amaçla uzak noktalardan Yayladağı'na insan getirenleri kapsadığını söylemişti.

ÇATIŞMA DEVAM EDİYOR

Öte yandan Yayladağı İlçesi'nin karşısındaki bölgede Bayırbucak Türkmenleri ile rejim askerleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Çatışmaların, Türkmenler'in kontrolündeki Kızıldağ'ın kuzeyindeki Kürt Dağı bölgesine doğru kaydığı belirtilirken, top sesleri Yayladağı İlçesi'nden de duyuluyor.

 

DHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler