YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hatay Valiliği'nden 'Cilvegözü' açıklaması
Hatay Valiliği'nden 'Cilvegözü' açıklaması
06 Mart 2016 19:28
Hatay Valiliği, "İnsani yardımlar, hasta ve yaralı girişleri ile çatışma sebebiyle ülkemize gelenlerin kabulü gibi işlemlerde herhangi bir sınırlama söz konusu değildir" açıklamasında bulundu.

Hatay Valiliği, bazı basın yayın organlarında Cilvegözü Kara Hudut Kapısı'nın kapatıldığı yönündeki haberlere ilişkin "İnsani yardımlar, hasta ve yaralı girişleri ile çatışma sebebiyle ülkemize gelenlerin kabulü gibi işlemlerde herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. 

Ayrıca, Suriye uyruğunda bulunan kişilerin Türkiye’den Suriye tarafına geçişleri de devam etmektedir" açıklamasında bulundu.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yayımladığı genelge ile tarımsal ve ticari faaliyetler için Türkiye'ye girmek isteyen Suriye uyruklu kişilere, Gümrük Kapısı Mülki İdare Amirinin başkanlığında oluşturulan güvenlik komisyonu kararıyla giriş izni verilmeye başlandığı bildirildi.

Ancak tarımsal ve ticari faaliyetler için giriş yapmak isteyen kişi sayısının anormal derecede artması ve yaşanan bazı aksaklıklardan dolayı, tarımsal ve ticari amaçlı girişlerin geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bazı basın yayın organlarında Cilvegözü Kara Hudut Kapısı’nın kapatıldığı yönünde haberler yayınlanmıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. İnsani yardımlar, hasta ve yaralı girişleri ile çatışma sebebiyle ülkemize gelenlerin kabulü gibi işlemlerde herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. 

Ayrıca, Suriye uyruğunda bulunan kişilerin Türkiye’den Suriye tarafına geçişleri de devam etmektedir. Tarımsal ve ticari faaliyet dışındaki diğer girişlerin önlenmesi ve ülkemize girmek isteyen kişilerin tacir olup olmadıklarının tespitinde uygulanacak ölçütlerin belirlenmesinden sonra, tarımsal ve ticari amaçlı girişlere yeniden izin verilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler