YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamile kadın paletli ambulansla kurtarıldı
Hamile kadın paletli ambulansla kurtarıldı
26 Ocak 2016 08:47
Erzincan'ın Üzümlü ilçesine bağlı Çamlıca köyünde yaşayan hamile kadın, yoğun kar yağışının kapattığı yollar nedeniyle ekiplerin yaklaşık 5 saatlik çalışmasıyla kurtarıldı.

Şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan Çamıca köyünde yaşayan 8,5 aylık hamile Ebru Nurali'nin yakınları, (25), il sağlık ekipleriyle iletişime geçerek hamile yakınlarının Sağlık Bakanlığının "Misafir Anne Projesi" kapsamında, Erzincan Halk Sağlığı misafirhanesine yerleştirmek için yardım talep etti.

Ekipler, İl Özel İdaresinden yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle kapanan köy yolunun açılmasını, 112 istasyonundan da paletli ambulans istedi.

İş makinesi ile kapanan köy yolu uzun uğraşlar sonunda 4 saatte açılırken, ekiplerle köye giden paletli ambulansta hastaya ulaştı. Hamile kadına ilk müdahaleyi ambulansta yapan sağlık ekipleri, daha sonra eşi ile birlikte hamile kadını 1 saatlik yolun ardından Üzümlü İlçe Devlet Hastanesine götürdü.

İlçe hastanesinde sağlık kontrolleri yapılan hamile kadın, ambulansla Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

Sağlık Bakanlığı Misafir Anne Projesi Üzümlü Sorumlusu Ebe Zeynep Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaydını aldıkları hamile kadını takip ettiklerini, son alınan taleple de kent merkezine getirdiklerini söyledi. Özdemir, şunları söyledi:

"Erzincan'a bırakacağız hastamızı. Kadın doğum, hastanın muayenesini gerçekleştirdikten sonra Erzincan'da Halk Sağlığı misafirhanesinde, doğumunu yapana kadar misafir edecek. Doğumdan sonra herhangi bir problem olmazsa hastamız evine tekrardan yerleştirilecek.

Şu anda kış şartlarından dolayı kendi ambulanslarımız köye çıkamayacağı için Merkez 112'den paletli ambulans istedik. Köy hizmetlerinde yolu açmaları için rica ettik.

Yaklaşık 4 saatlik bir süreçte hastaya ulaşmamız sağlandı. Bir saatte de geri döndük ve 5 saattir yollardaydık. Mutluyuz sağlıklı bir şekilde sonuca ulaştık." dedi.

Hamile kadın Ebru Nurali de uzun bir yolculuğun ardından hastaneye geldiğini belirterek "Herkese çok teşekkür ederim. 4-5 saattir yollardayız. 4 günden fazladır yolumuz kapalıydı. Arkadaşlar olmasaydı yine yolumuz açılmazdı. Sağ salim hastaneye vardık" dedi.

Ebru Nurali'nin eşi Özer Nurali (37) ise doğumu heyecanla beklediklerini belirterek, "Eşimin ilk çocuğu olacak. Ambulans geldi bizi köyden alıp Üzümlü'de ki hastaneye getirdi. Herkese çok teşekkür ederiz. Sağolsunlar, varolsunlar. Devletimize Allah zeval vermesin. Allah razı olsun devletimizden" ifadelerini kullandı.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler