YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halayla ısınıp kick boks öğreniyorlar
Halayla ısınıp kick boks öğreniyorlar
11 Ocak 2016 11:57
Sivas'ta bir grup kadın, kadına yönelik şiddete dikkati çekmek ve korunmayı öğrenmek için kick boks eğitimi alıyor. Kadınlar, eğitim öncesi halay çekerek ısınıyor.

Sivas 58 Kadın Girişimciler Derneği, Sen de Gülümse Derneği ve Hacı Bektaş Veli Vakfının ortaklaşa hayata geçirdiği projeyle 30 kadın, Namık Kemal İlkokulu Konferans Salonu'nda şiddet ve karşılaşabilecekleri olumsuzluklara karşı kendilerini savunmayı öğreniyor.

Kursta halay dersi de alan kadınlara eğlenceli geçen derslerde savunma sanatının incelikleri hakkında bilgi veriliyor.

Kick Boks Milli Takım Antrenörü Ekrem Arıs, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin sadece kadınlara yönelik olduğunu söyledi.

Kadına yönelik şiddete dikkati çekmek istediklerini aktaran Arıs, "Egzersiz, kültür fizik ve savunma ağırlıklı bir çalışma yapıyoruz. Sokakta kadının rahat gezmesini ve bir saldırı anında kendini savunmasını sağlayacak teknikleri öğretiyoruz. Bu çalışmalarımız yumruk ve tekme ağırlıklı oluyor" dedi.

Sivas 58 Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Asuman Tuz da kadınları bilinçlendirmek ve öz güvenlerini yukarılara çıkarmak amacıyla bu projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

Proje çalışmalarından çok mutlu olduklarını ve güzel vakit geçirdiklerini dile getiren Tuz, "Diğer hanımlara da diyoruz ki korkmayın, öncelikle kendinizi savunmayı, korumayı öğrenin. Amacımız şiddete, şiddetle karşılık vermek değil. Sadece şiddete karşı kendimizi korumak istiyoruz. Özelikle gençlerimiz bu sporu öğrensinler. 30 kişiyle kursumuza devam ediyoruz" diye konuştu.

Önce halay sonra kick boks

Ders öncesi halay çekerek ısındıklarını, bu sayede halayı da öğrendiklerini anlatan Tuz, "Folklor kültürümüzü tanımaya çalışıyoruz. Daha sonra da spora geçiyoruz. Sporda dövüş sanatını, kendimizi koruma anlamında neler yapabileceğimizi öğreniyoruz" ifadelerini kullandı.

Sen de Gülümse Derneği Başkanı Pehlül Polat ise kadınların obezite ve savunma konusunda sıkıntı çektiklerini, projeyi bunun için başlattıklarını belirtti.

Kursa katılanlardan Songül İleri de 3 hafta önce başlayan kursa severek geldiğini aktararak, "Kursa geldiğimiz zaman önce halay çekerek ısınma hareketi yapıyoruz. Sonra hocalarımız eşliğinde spora başlıyoruz" dedi.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler