YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güvenlik görevlilerine mahalleli sahip çıktı
Güvenlik görevlilerine mahalleli sahip çıktı
11 Kasım 2014 16:05
Soma Yırca'da yapılması planlanan termik santral ile ilgili Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararının ardından işten çıkarılan santral şantiyesi güvenlik görevlilerine mahalleli sahip çıktı.

Soma ilçesine bağlı Yırca Mahallesi'nde yapılması planlanan termik santral için Bakanlar Kurulu'nca alınan "acele kamulaştırma" kararının Danıştay tarafından yürütmesinin durdurulmasının ardından işten çıkartılan santral şantiyesi güvenlik görevlilerine mahalleli sahip çıktı. 

Yırca Mahallesi Muhtarı Mustafa Akın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerinde termik santral şantiyesinde görevlendirilen 45 güvenlik görevlisinin işine son verildiği yönünde duyum aldıklarını belirtti. 

Bunun üzerine şantiye sahasına giderek, orada görevine devam eden şirket görevlileriyle görüştüğünü ve olayı doğruladığını anlatan Akın, işten çıkarılan güvenlik görevlilerine daha önce de söyledikleri gibi kendilerine karşı güç kullanmış olmalarına rağmen sahip çıkacaklarını ifade etti.

Yarın sizi kapı önüne koyarlar demiştik  

Akın, şantiyedeki güvenlik görevlilerinin, mahalle halkı olarak zeytin ağaçlarının kesilmemesi için verdikleri mücadelede kendilerine karşı aşırı güç kullandıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu: 

"O çocuklarla defalarca, her ağaç kesiminde görüştüğüm gençlere, 'Bakın yarın sizi kapı önüne koyarlar, siz bu yaptıklarınızla kalırsınız. O zaman da yine bizler size desteğe geleceğiz, sizin arkanızda olacağız. Size yaptırılan iş hukuksuzdur, siz hukuksuz bir emri uyguluyorsunuz. Bu santral olsa da olmasa da  burada çalışacak güvenlik elemanı 10-15'dir. Yarın yüz yüze bakacağız' dedik. Bu söylediklerim akşam tezahür etti. Onlar da 'düşman değiliz' diyorlar. Gerginlik, öfke, sinir çok oldu. Kelepçelenerek dağın başına atılmayı, sopalanmayı, taşlanmayı, gaz sıkılmayı, yaralanmayı, bunları köylüler yaşadı ama o gün söylediğimizin bugün de arkasında duruyoruz. Biz onların desteğine her zaman gideceğiz."

Yeni endişe yasada değişiklik yapılması 

Danıştayın kararıyla birlikte olayların durulduğunu ama endişelerinin bitmediğini ifade eden Akın, gelinen noktada zeytin sahalarıyla ilgili yasada değişiklik yapılarak, 25 dönümün altındaki alanların "zeytinlik" statüsünden çıkarılmasından korktuklarını belirtti. 

Kuru ekmeğimizi bölüşmeye hazırız

Mahalle sakinlerinden Mustafa Sezer de işten çıkartılan güvenlik görevlilerine mahalleli olarak sahip çıkmaya hazır olduklarını söyledi. 

Olaylar sırasında kendilerine zor kullanan güvelik görevlilerinin, işten çıkarıldıktan sonra yanlarına gelerek, "siz haklıymışsınız" dediklerini savunan Sezer, "Yırca'da zeytin piyasası var. İnsanlar buraya zeytin almaya geliyorlar, bizim kasalarımız boş kaldı ama biz onlara yine de sahip çıkacağız. Biz onlarla kuru ekmeğimizi bölüşmeye hazırız" ifadelerini kullandı. 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler