YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gürcistan uçağı Erzurum'da unutuldu
Gürcistan uçağı Erzurum'da unutuldu
12 Aralık 2015 14:14
2011'deki Van depremi için yardım malzemesi getiren SKY Georgia Airlines uçağı, apronda geçirdiği kazanın ardından 4 yıldır gerekli onarımın yapılması için Erzurum havaalanında bekletiliyor.

Van'da 2011 yılında yaşanan deprem sonrası Gürcistan'dan Erzurum'a yardım malzemesi getiren uçak, inişinin ardından geçirdiği kaza sonrası aldığı hasarın giderilmemesi nedeniyle Erzurum Havaalanı'nda bekletiliyor. 

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 23 Ekim 2011'de Van'da meydana gelen depremin ardından pek çok ülkeden depremzedeler için gönderilen yardım malzemeleri için bölgeye en yakın havaalanı olan Erzurum'dan hava köprüsü kuruldu. 

Erzurum Havaalanı'na çok sayıda ülkeden uçaklarla gönderilen çeşitli yardım malzemeleri, buradan da karayoluyla deprem bölgesine ulaştırıldı. 

Gürcistan'dan da 30 Ekim 2011'de çadır yüküyle havalanan ve gece saatlerinde Erzurum Havaalanı'na inen SKY Georgia Airlines firmasına ait Ilyushing Il-76TD tipi nakliye uçağı, yükünü boşaltmasının ardından parka çekildiği sırada Kırgızistan uçağının kanadının çarpması sonucu hasar gördü.

Yardım için olmasaydı 2 milyon lira maliyet oluşacaktı   

Erzurum Havaalanı'nda 4 yıl önce parka çekildiği noktada bekleyişini sürdüren ve kokpit bölümünün üzeri örtülen uçakla ilgili bu sürede yapılan tüm yazışmalar ise uçağın sigorta şirketiyle yaşanan sorun nedeniyle sonuçsuz kaldı. 

Yardım amaçlı gelmesi nedeniyle konma ve konaklama ücreti alınmayan uçak, deprem sonrası yardım amaçlı gelmiş bir uçak olmasaydı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ücret tarifesi gereği işleticisine ton başına günlük 2,5 avro konaklama ücreti fatura edilmesi gerekecekti. 

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler