YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Günebakan güneşe hasret
Günebakan güneşe hasret
30 Mart 2010 10:23
Trakya böygesindeki aşırı yağışlar nedeniyle ayçiçeği ekimi yapılamıyor

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, ''Toprağın tava gelmesi ve ayçiçeği ekiminin yapılabilmesi,için güneşe ihtiyaç var'' dedi.

Yorulmaz,yaptığı açıklamada, her yıl mart ayında başlayan ayçiçeği ekiminin aşırı yağışlar nedeniyle yapılamadığını belirtti.

Toprağın tava gelmesiyle ayçiçeği ekimlerininde başlayacağını ifade eden Yorulmaz, ''Ayçiçeği güneşe hasret kaldı. Havalar böyle yağışlı giderse ne zaman ayçiçeği ekileceğini Allah bilir. Bitkinin ne kadar yağışa ihtiyacı varsa o kadarda güneşe ihtiyacı vardır. Nisan ayı zaten yağışlı bir aydır. Yağışlar olduğu sürece ayçiçeği ekimi daha da gecikecektir'' dedi.

Geçen sene metre kareye 791 kilogram yağış düştüğünü kaydeden Yorulmaz, bu yıl ilk üç ayda metre kareye 324 kilogram yağış düştüğünü bildirdi.

Trakya'da 2 milyon 750 bin dönüm ekilebilir arazi olduğunu bunun 1 milyon dönümünde ayçiçeği ekildiğini anlatan Yorulmaz, ''Türkiye'nin ayçiçeği üretiminin yüzde 70'ini karşılayan Trakya bölgemizde güne bakanlar güneşli havaya hasret kaldı. Böyle giderse çiftçinin işi çok zor'' dedi.


''ÇİFTÇİLER GÜNEŞİ BEKLİYOR''


Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Necmi Koyuncu ise yağışlı havaların ardından toprağın tava gelmesi için havanın ısınması gerektiğini belirtti.

Çiftçilerin ayçiçeği ekimi için güneşli havaları beklediğini anlatan Koyuncu, ''Sürekli havalar yağışlı. Ne zamana kadar böyle gidecek bilinmez. Fakat bu yağışlar devam ederse çiftçiye zarar verir. Ekim zamanı artan yağışlar sonucu ürünün halen ekilememesi üreticiyi endişelendirmeye başladı'' dedi.

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı Şerif Baykut ise yağışlar nedeniyle arazinin çamurlu olması nedeniyle ayçiçeği ekiminin yapılamadığını, arazinin ekime hazırlanması için rüzgar ve güneşli havaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler