YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gümrük'te dev operasyon: 30 gözaltı
Gümrük'te dev operasyon: 30 gözaltı
22 Ocak 2014 15:25
İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü tarafından Halkalı Gümrüğü'nde operasyon düzenlendi.

İstanbul Gümrük Muhafaza ve Kaçak İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, Çin'den ithal edilen bazı tekstil ürünlerinin gümrükten geçirildiği sırada usulsüzlük yapıldığını belirledi.

Yüksek vergi oranı olan tekstil ürünlerini düşük vergisi olan farklı ürün olarak gösteren şebekeyi takibe alan ekipler yaklaşık 6 ay çalışma yaptı. Yapılan çalışmanın ardından dün düzenlenen operasyonla aralarında tekstil işletmesi sahipleri ve gümrük antrepo çalışanlarının da bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında 20 personelinde ifadesine başvurulduğu öğrenildi.

Gümrükte yapılan usulsüzlük ile devletin yaklaşık 30 milyon dolar zarara uğratıldığı belirtildi. Yapılan baskınlarda depolarda arama yapan ekipler, vergi oranı yüksek olmasına rağmen vergi oranı düşük gösterilen 70 konteyner tekstil ürününe de el koydu.

Bakan Hayati Yazıcı'dan açıklama

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Halkalı Gümrüğü'nde düzenlenen operasyonda el konulan eşyaların değerinin yaklaşık 16 milyon dolar olduğunu ve bu rakamın daha da artabileceğini belirterek, soruşturma kapsamında gözaltına alınan 16 kişinin savcılığa sevk edildiğini bildirdi.

DHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler