YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gübrenin bile sahtekarlığı varmış
Gübrenin bile sahtekarlığı varmış
17 Haziran 2010 16:17
Çitçiye sahte gübre satmak isteyen kişilere polis baskını

Adana'da çok satılan bir marka ürünün çuvallarının içine alçı, kum ve kömür tozu bulunan karışımı doldurarak, ''taban gübresi'' diye piyasaya süren 9 kişi yakalandı.

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, Karataş kara yolundaki bir çırçır fabrikasında sahte gübre üretimi yapıldığını belirledi.

Ekipler, Çukobirlik Mihmandar Kooperatifi yakınlarındaki fabrikaya yönelik operasyon gerçekleştirdi. Tabelasında çırçır fabrikası olarak görünen işletmenin içinde sahte gübre üretim tesisi kurulduğu belirlendi.

Operasyonda 8 işçi ve işletme sahibi, hazırladıkları karışımı kurutup, gübre poşetlerine yerleştirmeye çalışırken yakalandı.

Zanlıların, alçı, kum, kömür tozu, çimento, hayvan altlığını karıştırıp bir miktar gerçek gübre ekleyerek, merkezi Balıkesir'de bulunan çok satılan markanın çuvallarına doldurduğu belirlendi.

İşletmede incelemelerde bulunan Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, karışımın gübreyle alakası bulunmadığını, ancak zanlıların karışımı ''taban gübresi'' diye üreticilere satmaya çalıştığını ifade ettiler.

Yetkililer, ''granül diamonyum fosfat NP gübresi'' olarak satılmaya çalışılan karışımın, verimi düşürdüğü gibi toprağa da zarar verdiğine dikkati çektiler.

Operasyonda ele geçirilen malzemelerin sayımı sürerken, işletme sahibi H.A. Cumhuriyet Savcılığın talimatıyla gözaltına alındı. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler