YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gösteriye katıldı işinden oldu
Gösteriye katıldı işinden oldu
07 Ağustos 2012 14:28
ÇAYKUR işçisi Metin Posta, yaş çayda kota uygulamasını protesto etmek için düzenlenen eylemlere izinsiz olarak katıldığı gerekçesi ile işten çıkarıldığını iddia etti.

Posta, Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği'nde düzenlediği basın toplantısında, 21 Mayıs 2012 tarihinde 4 günlük izin kullandığını bu süre zarfında Pazar ilçesinde düzenlenen yaş çayda kontenjan uygulaması sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen protesto gösterisine katıldığını belirtti.

Müfettişlerin yaptığı inceleme sonucunda 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında ''izinsiz işe gelmeme, çalıştığı kurumu rencide edici eylemlerde bulunma'' nedeniyle 4 Temmuz 2012 tarihinde iş aktinin ihbarsız ve tazminatsız olarak ÇAYKUR Genel Müdürlüğü tarafından feshedildiğini belirterek, şunları söyledi:

''Ben 28 yıllık işçiyim. Uzun süre sendika yöneticiliği yapmış biri olarak iş yerini izinsiz ve mazeretsiz olarak terk etmenin yasal olmadığını bilen bir kişiyim. 28 yıllık işçilik hayatımda bir saat izinsiz iş yerini terk etmiş değilim. 21 Mayıs 2012 tarihinde katıldığım eyleme gelince her ne kadar ÇAYKUR'da işçi olarak çalışıyorsam da çay üreticisiyim. Çayda yaşanan sıkıntıları ve olumsuzlukları dile getirmek, anlatmak bir vicdan görevimdir. ÇAYKUR tarihinde böyle bir işten çıkartma söz konusu olmamıştır.''

İzin yazısının silinerek tarihlerinin değiştirildiğini iddia eden Posta, ''Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacağım. İşten çıkarmalar, baskılar beni yıldırmayacak. Konuşmalarım ve mücadelem devam edecek. ÇAYKUR'da keyfi işten çıkarmalara son deme, çayımıza, ÇAYKUR'umuza, işçilerimize, memurlarımıza ve üreticilerimize sahip çıkma mücadelesidir''diye konuştu.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü yetkilileri de Metin Posta'nın 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında ''izinsiz işe gelmeme, çalıştığı kurumu rencide edici eylemlerde bulunma'' gibi nedenlerden dolayı işten çıkarıldığını belirttiler. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler