YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gölbaşın'da mezarlık protestosu
Gölbaşın'da mezarlık protestosu
28 Ağustos 2010 20:44
Gölbaşı Belediye Meclis üyesi MHP'li Mehmet Atak'ın, "Biz PKK'lıları mezarlığa defnetmedik" sözleriyle bir dönem tartışmaların odağı haline gelen Gölbaşı Mezarlığı ilginç bir eyleme sahne oldu.

Mezarlığa, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin el koymasına tepki gösteren bir grup mezarlık önünde protesto gösterisi yaptı.
       

Büyükşehir Belediyesi'nin mezarlık yetkisini Gölbaşı Belediyesi'nden almasına tepki gösteren yaklaşık 100 kişi, mezarlık girişinde toplandı. Grup üyeleri, ''Bari burada rahat bırak. Merhum Celal'' ve ''Tapulu mezarlığımıza mı göz diktin Melih Gökçek'' yazılı dövizleri taşıdı. Grup, ayrıca, Ankara Büyükşehir Belediyesi aleyhine slogan attı.
       

Grup adına açıklama yapan Gölbaşılılar Birliği Başkanı Münir Ballı, mezarlığa sahip çıkmak adına bu eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi. Yaşadıkları şehre sahip çıkmak, olumlu çalışmalara destek vermek ve olumsuz gelişmelere yanlış demenin sivil toplumların görevi olduğunu belirten Ballı, Büyükşehir Belediyesi'nin asmış olduğu levhayı göstererek, Gölbaşı Mezarlığı'nın belediye tarafından zaptedilmek istendiğini savundu. Ballı, "Gölbaşı ve Gölbaşı halkı hiçbir zaman geçmişine sırtını dönmemiştir. Bundan sonra da dönmeyecektir. Ölüsüne saygısı olmayanın dirisine hiç saygısı olmaz. Ölülerimize saygısı olmayan diriler de bizlerden saygı beklemesinler." dedi.
       

Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin 2005 yılında yürürlüğe giren bir yasaya dayanarak mezarlığa el koyduğunu kaydeden Ballı, mezarlığa siyaset sokulduğunu öne sürdü. Açıklamanın ardından gruptan ayrılan bazı eylemciler Konya Yolu'na çıkarak, trafiği kapatmak istedi. Eylemcilerin bu girişimine polis engel oldu. Grup daha sonra dağıldı.
       

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi daha önce Gölbaşı Belediyesi'ne geçici olarak devredilen yetkinin, vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine geri alındığını kaydetti. Açıklamada, ''Artık Gölbaşılılar cenazelerini defnetmek için spor kulüplerine bağış yapmak zorunda kalmayacak." denildi. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler