21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul23 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya14 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri14 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gökçek ilk kez tepki göstermişti... Yanıt geldi
Melih Gökçek, yerine gelen Mustafa Tuna’nın ilk kez bir icraatını eleştirmişti. Gökçek'in eleştirisi canlı yayında Tuna'ya soruldu...
Gökçek ilk kez tepki göstermişti... Yanıt geldi
12 Şubat 2018 / 12:29 Güncelleme: 12 Şubat 2018 / 12:46

NTV'de konuşan Tuna şunları söyledi: Şimdi ben Melih Bey'in attığı tweet noktasına cevap söylemem yakışık almaz. Mezarlık noktasında, Karşıyaka mezarlığında ciddi anlamda doluluk söz konusu. İki yıl daha ancak defin işlemlerini cevaplandırabilecek durumda. Melih bey zamanında da tedbirler alınmış. Batı bölgesi Sincan’da 20-25 sene yetecek kadar mezarlık alanı. Ayrıca Keçiören’de yeni bir mezarlık alanı çalışması.

Tabi bu söz konusu olan yerle ilgili olarak da orada bir kebapçı mı köfteci mi lokantacı mı meselesi varmış. Ben onu bilmem, benimle teması da olmadı. Söz konusu olan mezarlık yeri Karşıyaka mezarlığıyla bağlantılı değil, ilintisi yok. Aradan bir yol geçiyor, ileride köyde konutların evlerin arasında tepede bir alan söz konusu olan.

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERMİŞ

Bu alanda Melih bey zamanında buranın da mezarlık alanı olması yönünde plan yapılmış. Tabi bu yapılırken oradaki vatandaşların da yoğun tepkileri olmuş. İvedik köyünün bir tarihi var. Bizim köyümüzün yerleşim alanı bölgeye de mezarlığı koymayalım. Buradaki vatandaşlarımız rahat edebilecekleri bir alan olsun diye talepleri olmuş. Ve orada yaklaşık 100 dönümlük bir araziymiş. Bu alanın mezarlık olmamasını istemişler. Ben burada göreve geldikten sonra öğrendim. İlçemizdeki vatandaşlarımızın, bu konuyla ilgilenen arkadaşların talepleri dediler ki böyle böyle. Söz konusu mezarlığın bir ilintisi yok, bağımsız bir mezarlık alanı. Burada bu köyün, vatandaşların da taleplerine aykırı bir durum denildi. Biz de bu konuyu Meclis’e getirdik, arkadaşlar da uygun gördü. Bizim başka bir maksadımız da söz konusu olamaz.

 GÖKÇEK NE DEMİŞTİ?

Gökçek, sosyal medyadan şu açıklamayı yapmıştı:

 "Karşıyaka Mezarlığı bir yıl içinde doluyor. Bu nedenle benim belediye başkanlığım dönemimde mezarlığın karşısında hazineye ait araziyi mezar alanı olarak ilân etmiş ve Karşıkaya Mezarlığı’nı büyütmüştük. Ancak yeni mezarlığın manzarasını bozacağını düşünen bir balık lokantası defaatle bana da müracaat ederek, pek çok tanıdığı devreye sokarak mezarlığın genişletilmemesini istedi. Ben kamu menfaatinin bunu gerektirdiğini, arazinin hazineye ait olması nedeniyle belediyenin cebinden para çıkmayacağını söyleyerek bütün baskılara rağmen bu istekleri reddettim.

'VATANDAŞLARI TAHRİK EDEN BALIKÇIDIR'

 Fakat bugün gazetelerde okuduğuma göre Ankara Büyükşehir Meclisi’nden yeni karar çıkartılarak yeni mezarlık iptal edilmiş. Buranın iptal edilmesi büyük yanlıştır. Bir sene sonra Ankaralının şikayeti en üst seviyeye çıkacaktır. Civar sakinlerinin şikayeti doğru değildir. Eğer mezarlıktan şikayet varsa sol taraf zaten mezarlıktır. Vatandaşı tahrik eden bir balıkçıdır. Bir kimsenin şahsi menfaatı için onbinlerce Ankaralı kaybetmiştir. İkazı Ankara için boyun borcu olarak gördüm. Kamuoyunun bilgisine.”

 ANKAPARK'TA SON DURUM

 Mustafa Tuna'nın diğer açıklamaları şöyle:

Ankapark ile ilgili projenin temel maksadı Ankara'ya turist gelsin ve ticaret gelişsin. Artık son aşamasına gelmiş ve şu aşamada da bunun işletilmesi söz konusu. Şu andaki mevcut duruma göre 10 yıllığına bir tahsis var ve ticaret yapılamaz deniyor. 'Ticaret yapılamaz' denilince, Ankapark büyük bir alan. Orada oturup iki bardak çay içecek bir mekan olamayacak şu anki mevzuata göre. Bu mümkün değil. O kadar gezecek, iki bardak çay içmesin mi, yemek yemesin mi? Bunlar da ticarete giriyor. Artı bu 10 yılın daha da uzatılması ihtiyacı var. Bununla ilgili kanun değişikliği gerekiyor. AVM'ler falan değil. Pastane, lokanta gibi hizmet alanı. Yoksa ofisler, ticari maksatlı bir şey değil. Bununla ilgili de çalışmalar devam ediyor.

ANKARA'DA YATAY MİMARİ

Yatay yapılaşma tercihimiz. Ancak özel yapılarda yüksek yapı olabilir. Ama yerine göre duruma göre. Villaların arasında 30 katlı 50 katlı binalar oluyor mu? Olmuyor. Bunlar olmayacak. Ama bir de 0,5 emsalli yer olmuş 2 - 2,5. Bundan sonra böyle olmaz. Ranta dönük artışı kabul edemeyiz. Ama hastanelerde, okullarda, kamuyu ilgilendiren binalarda emsal artışını yapıyoruz. Ama rant esaslı, kişiye özel bir emsal artışına müsade edemiyoruz.

ÇUKURAMBAR'DA YAPILAŞMA

İmar planları kesinleşmiş, inşaatlar devam ediyor.Zaten yeni yer kalmamış. Benim söylediğim şu. Yollar belli. Vatandaş mutluysa ben de mutluyum. Ama ortada görünenb ir durum var. Bunun sıkıntılı olduğunu söyledim. Şu anda da sıkıntı var. Bu binalar bittikten sonra arabayla girip çıkma, park problemi...

yeni başkan
 // tuncay kahveci
2018 yerel seçimlerinde yeni başkan gelecek o daha şimdikileri iptal edecek mezarlık konusunda melih başkanla aynı düşünüyoruz.......
12 Şubat 2018 Pazartesi 15:19
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler