YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'dan flaş açıklama
Genelkurmay'dan flaş açıklama
10 Kasım 2014 18:59
Genelkurmay Başkanlığı, Hatay'daki Suriye sınırından yasa dışı geçmeye çalışan 17 Suriyelinin 3 makineli tabanca ile birlikte yakalandığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın konuyla ilgili internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye - Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 2'nci Hudut Alayı (Hatay) Güveççi Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde, Suriye'den Türkiye'ye 20- 25 kişilik bir grubun ellerinde çantalar ile yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunduğu tespit edilmiştir.

Tespit edilen bu durum üzerine Hudut Unsurlarımız tarafından şahıslara 'Dur' ikazında bulunulmuş, şahıslardan bazıları 'Dur' ikazına uymayarak ellerindeki çantaları atıp, geldikleri Suriye istikametine geri kaçmışlar ve yasa dışı geçiş teşebbüsü engellenmiştir.

'Dur' ikazına uyan Suriye uyruklu 17 şahıs yanlarında bulunan malzemeler ile birlikte yakalanmıştır. Şahıslarla birlikte ele geçirilen bir çantada 3 adet 'Thomson' marka makineli tabanca, 5 adet şarjör ve 1 adet farklı bir silaha ait dipçik ele geçirilmiştir. Olay ile ilgili adli tahkikat başlatılmıştır."

4 bin 500 mermi ele geçirildi

Açıklamada ayrıca Suriye tarafından atlı bir grubun sınıra yaklaşması üzerine askerlerin uyarı ateşi açtığı, ateş sonucunda grupta birinin attan düşerek Suriye'ye doğru kaçtığı belirtilerek, "Bölgenin emniyetinin alınmasını müteakip yapılan arama sonucunda, atın üzerine bağlı bir çuval içerisinde 4500 adet 7.62 mm'lik kaleşnikof piyade tüfeği mühimmatı ele geçirilmiştir. Bölgedeki güvenlik önlemleri artırılmıştır" denildi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler