YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazilerden anlamlı bağış
Gazilerden anlamlı bağış
13 Mart 2012 16:03
Gaziler, örnek olacak bir davranışa imza attılar.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği Afyonkarahisar Şubesi Başkanı İsmail Kumartaşlı ile 22 gazi organlarını bağışladı.

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği Afyonkarahisar Şubesi tarafından başlatılan kampanya kapsamında 23 gazinin organlarını bağışlaması dolayısıyla Devlet Hastanesinde düzenlenen törende, bağışın çok önemli olduğunu söyledi.

Gazilerin organlarını bağışlayarak vatandaşlara çok önemli bir mesaj verdiğini dile getiren Balkanlıoğlu, organ bekleyen insanların yaşaması için vatandaşların duyarlı olması gerektiğini bildirdi.

Artık insanlara bir hayat bağışlamanın mümkün olduğunu ifade eden Balkanlıoğlu, şöyle konuştu:

''Güneş bir taraftan batarken aslında başka tarafta doğuyor. İnsan yaşamı da böyle. Bir insan burada ölürken aslında öbür tarafta, ikinci hayatta doğuyor. Ancak bir insan bu hayatta ölürken öbür tarafta da güneş gibi doğabilir. İnsanlara yaşam bahşedebilir. En azından organı bazında yaşamaya devam edebilir. Birçok insanı sevindirebilir. Dinimizde organ bağışı var. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. İnsan yeryüzündeki en değerli varlıktır. Yeryüzündeki her şey insana hizmet için yaratılmıştır. İnsana yapılan hayır, insana yapılan yardım hele hele sağlığı ve hayatı ilgilendiriyorsa en önemli yardımdır. Burada gazilerimiz hayatta kalmalarına şükredip kalan organlarını bağışlayarak çok anlamlı mesaj veriyorlar. Kendilerini tebrik ediyorum. Yaşayan her insanın ölünce toprak olacak, organlarını bağışlayarak bu konuda da duyarlılık gösterdiler.''


-''22 gazimizle organ bağışında bulunduk''-


Derneğin Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı da 11 Temmuz 2004 yılında, Şırnak'ta görev yaparken teröristlerin yolun kenarına döşedikleri uzaktan kumandalı mayının patlatılması sonucu yaralandığını, bu patlamada en yakın arkadaşının şehit olduğunu söyledi.

Şehit arkadaşını ve GATA'daki gazileri gördükten sonra organ ve kan bağışının ne kadar önemli olduğunu anladığını ifade eden Kumartaşlı, şöyle konuştu:

''Devremin şehit olduğunu duyduğum zaman 'benden organımı alın onu yaşatın' dedim. İlerleyen zamanlarda da birçok gazi arkadaşımızın organ ihtiyacı olduğunu gördüm. Ailemle birlikte karar aldık. Organ bağışının çok az olduğunu duyunca kendim organlarımı bağışladım ve o gün bir fikir geldi aklıma... Dernek üyeleri olarak organ bağışı kampanyası başlatmaya karar verdik. Biz gaziler, vatanımız için canımızı her zaman vermeye hazırız. Şu anda da 22 gazimizle beraber organ bağışında bulunduk.''


-'' Vatandaşlara organ bağışı yapmalarını tavsiye ediyorum''-


Kıbrıs Gazisi Tahsin Koç da vatan ve bayrak için savaştığını belirterek, ''Bu organlarım bir vatandaşımıza can verirse, faydalı olursa çok mutlu olurum. Organ bekleyenlerin Allah yardımcısı olsun. Akşam televizyonda organ nakledilen vatandaşımızı izledim 'ellerimi hissediyorum' dedi. 'Çocuklarımla gezebileceğim' dedi. Bu beni çok mutlu etti. Eğer bizim organlarımız da öyle can verecekse, canı gönülden veriyorum. Vatandaşlara da organ bağışı yapmalarını tavsiye ediyorum'' dedi.

Hakkari Yüksekova'da askeri görevini yaparken, mayın patlaması sonucu bir elini, iki gözünü ve sağ kulağını kaybettiğini anlatan Gazi Engin Arıkaya şöyle konuştu:

''Bütün organlarımı yatan hastalarımıza bağışlıyorum. İstanbul GATA'da yatarken bir arkadaşım organ nakli bekliyordu. İki gözü görmüyordu, kornea nakli olması gerekiyordu. Hayatını kaybeden çocuğunun organlarının bağışlaması sonucu arkadaşım sağlığına kavuştu. Biz de bu olaydan sonra eşimle karar verdik ve 'organlarımız toprakta çürüyeceğine bağışlayalım' dedik. Bütün halkımızı organ bağışına davet ediyorum.''

Konuşmaların ardından organların bağışlayan gazilere Vali Balkanlıoğlu tarafından bağış kartları verildi. Balkanlıoğlu, dernek üyelerine yönelik organ bağışı kampanyası başlatan Kumartaşlı'ya da plaket verdi. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler