YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazdan etkilenen kuğular geri döndü
Gazdan etkilenen kuğular geri döndü
11 Temmuz 2013 13:01
Ankara’daki Taksim Gezi Parkı olayları sırasında gazdan olumsuz etkilenen ve tedavilerinin ardından 40 gün boyunca Maltepe’deki Ördekli Park’ta tutulan kuğular yuvaya döndü.

Gezi Parkı protestolarının yoğunlaştığı Kuğulu Park’ta polis ile göstericiler arasında olaylar çıkmıştı.

Parkta bulunan kuğular gazdan etkilendiği için, Mühye Hayvan Barınağı’nda tedavi altına alınmıştı. Tedavilerinin ardından 40 gün boyunca Maltepe’deki Ördekli Park’ta tutulan 8 kuğu ile çok sayıda kaz bugün mekânlarına geri döndü.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, kuğuların geri getirilmesiyle ilgili parkta basın toplantısı düzenledi. Katılımcıları selamlayan Tanık, “Bu buruk selamımızın arkasında Ali İsmail Korkmaz’ın dünkü kaybının yattığını ifade etmek isterim. Sizlerle bunun acısını paylaşmak istiyorum. 5’inci can kaybımızdı. 3 Haziran’da kuğuları güvenli bir alana taşıdığımızdan bu yana sayı bu rakama çıktı. Önümüzdeki günlerde de ölümler olmasın, yaralanmalar olmasın.” dedi.

Kentlerin son yıllarda meydansız kentler olarak anılmaya başladığını belirten Tanık, “Meydanlar; uygar kentlerde halkın buluşma, taleplerini dile getirme gerektiğinde yönetenleri eleştirme ve demokratik bir kent kültürünü yaşama ortamını hayata geçirme alanları olarak biliniyordu. Ne yazık ki Ankara ve ülkemizin birçok şehri meydan bakımından yoksun konumdadır.” şeklinde konuştu.

Başkalarına zarar verilmedikçe tepkilere saygılıyız

Kuğuların buraya gelmesiyle bir kısım gencin, ‘Kuğular gelince biz gideceğiz’ dediğini hatırlatan Tanık, yine de onların kararına saygılı olduklarının altını çizdi. Tanık, kimsenin başkalarına zarar vermediği sürece demokratik reaksiyonlarını gösterme haklarına belediye adına saygı göstereceklerini kaydetti.

Açıklamanın ardından kravat ve ceketini çıkaran Bülent Tanık, kuğuları tek tek parka bıraktı. Ayrıca, kuğuları besledi.

Parkta Gezi Parkı’na destek eylemlerini sürdüren bir grup ise üzerinde penguen resmi bulunan pankart açtı. Grup üyeleri sessiz bir şekilde kuğuların parka bırakılmasını izledi.

 

CİHAN

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler