YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Flamingolar soğuktan İvriz Barajı'na sığındı
Flamingolar soğuktan İvriz Barajı'na sığındı
27 Ocak 2016 10:04
Soğuk havanın etkisiyle bulundukları alanlar donunca Konya'nın Halkapınar ilçesindeki İvriz Baraj Gölü'ne göç eden flamingolar, ağır kış koşullarından korunmaya çalışıyor

Ülke genelinde etkili soğuklar yaban hayatını da olumsuz etkiliyor. Adına türküler yazılan, halk dilinde Allı Turna olarak da bilinen flamingolar, dondurucu soğukta hayatta kalabilmek için İvriz Sulama Barajı'na geldi.

Barajda iki gündür barajda toplu halde bulunan 200 flamingo, baraj sayesinde açlık, soğuk ve yırtıcı hayvanlara karşı kendilerini koruyor. 

Halkapınar Kaymakamı Erdal Çetinbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle göç mevsiminde flamingo, ak pelikan, kaz, ördek, göçmen kuş türlerinin geçici de olsa İvriz Barajı'nda konakladığını söyledi.

Kuşların barajda beslenip, dinlendiğini, bazı türlerin burada ürediklerini ifade eden Çetinbaş, şunları söyledi:

"Geçen sene de bu zamanlarda yaklaşık 300-400 flamingo gelmiş, yaklaşık bir hafta burada kalmışlardı. Flamingolar, göç zamanındaburayı dinlenme amaçlı, otel olarak kullanıyorlar. Kışın ise dışarıda eksi 20 dereceye ulaşan sıcaklıklarda, baraj suyu en az 8, 10 derece sıcaklıkta oluyor. Bu, flamingoların soğuktan korunmak amaçlı burayı tercih ettikleri fikrini veriyor.'' 

Koruma amaçlı gerekli tedbirleri aldıklarını anlatan Kaymakam Çetinbaş, özellikle avcıların, yaban hayatının en çaresiz olduğu bugünlerde daha duyarlı olmaları, av kurallarına uymaları gerektiğini bildirdi.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler