YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fıstık, karaborsaya düştü
Fıstık, karaborsaya düştü
05 Eylül 2013 18:28
Türkiye genelinde Antepfıstığı karaborsaya düşünce baklavacılar zor durumda kaldı.

Fıstık fiyatlarının yüzde yüz oranında artığını söyleyen 35 yıllık baklava ustası Şirvan Payaslı, fıstıkla ilgili bugüne kadar böyle bir kriz yaşamadıklarını belirterek, yetkililerin konuya daha duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin bir çok bölgesinde karaborsaya düşen Antepfıstığı Gaziantep’te de karaborsaya düştü. Fiyatı her geçen gün artan Antepfıstığı baklava üreticilerini de zor durumda bıraktı. Gaziantep’ten Türkiye’nin dört bir yanına her gün onlarca tepsi Antep Baklavası gönderen 35 yıllık baklava ustası Şirvan usta, meslek hayatı boyunca Antepfıstığı konusunda böyle bir kriz yaşamadıklarını söyledi.

Şirvan usta fiyatı boz antepfıstığının fiyatının yüzde yüz oranında arttığını ifade ederek, “Fıstık fiyatlarının artmasına rağmen henüz baklavaya yansıtmadık. Antepfıstığı’nın yüzde 90 yüzde yüz oranında arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Biz sezon başında biz Antepfıstığını 40-42 TL’den alıyorduk. Ama şuanda kilosu 70 TL civarında. Malların çoğu depoda yada stoklarda.

Buna rağmen biz yine baklava üretip kilosunu 40 TL’den satıyoruz. Maalesef bu yıl böyle oldu ve ben 35 yıldır bu meslekteyim ve böyle bir kriz görmedim. Yani bir yıl fıstık olur diğer yıl olmaz ama fıstığın fiyat artışı ancak yüzde 20 civarında kalırdı. Ama bu yıl neredeyse yüzde yüz oranında fiyatı arttı” diye konuştu.

Antepfıstığı’nın karaborsaya düştüğünü de hatırlatan Şirvan usta, “Bundan 3 yıl önce böyle bir durum yaşamıştık ama o zaman fiyatlar en fazla yüzde 30 civarında artmıştı. Bu yıl maalesef fiyatları anormal derecede yükseldi. Tarım bakanımızın veya Başbakanımızın konuya bir el atmalarını istiyoruz.

Yoksa zor durumda kalacağız ve gerekirse fıstıklı baklava yapmaya ara vereceğiz. Baklavayı cevizli yaparız ve başka yapacak bir şeyimiz yok. Zaten üretimi de şuanda yüzde 50 oranında düşürdük. Çünkü bu şartlarda para kazanılmıyor. Müşterimize yok dememek için belli bir ölçüde üretimimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

 

İHA

19:17
 // Üretici
bu sene fıstıkta verim yüzde beş oranındaydı seneye %15-20 oranında fıstık üreticisi ne yapacagını 2 yıl nasıl geçinecegini düşünüyor baklavacı da kendi derdine düşmüş fıstık yoksa cevizle yap....
05 Eylül 2013 19:17
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler