YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fındıkta zirai don riski
Fındıkta zirai don riski
23 Nisan 2015 23:03
Giresun'da fındık üreticileri bahçelerde lastik, odun ve saman yakarak zirai don tehlikesinin etkilerini azaltmaya çalıştı.

Bölgede 250 rakımın üzerindeki yerlerde 2 gündür etkili olan kar yağışı ve soğuk nedeniyle Giresun Valiliği çiftçilere bu gece için zirai don uyarısında bulundu. Bunun üzerine fındık üreticileri ürünlerinin zarar görmemesi için bu gece kendince tedbir aldı. 

Üreticiler, sıfır dereceye kadar düşen sıcaklık nedeniyle bahçelerinde lastik, odun ve saman yakarak oluşturdukları dumanla zirai donun etkisini hafifletmeye çalıştı. 

Tirebolu ilçesine bağlı Yaraş köyünde fındık üreticisi Sinan Bayraktaroğlu, üreticiler olarak zirai don tehlikesinin kendilerini endişelendirdiğini söyledi.

Bayraktaroğlu, son yıllarda mevsimsel değişimlerden dolayı fındığın zirai don tehdidi yaşadığını vurgulayarak, "2004 ve geçen yıl fındık zirai don nedeniyle ciddi zarar görmüştü. Bu yıl da maalesef don tehdidi yaşıyoruz. Meteoroloji ve odamızdan zirai dona karşı gerekli tedbirleri almamız gerektiği yönünde mesajlar aldık. Bunun üzerine ürünümüzün zarar görmemesi için gece bahçemizde lastik yakarak dumanlama yapıyoruz. Dumanla birlikte donun etkilerini azaltmayı hedeflemekteyiz" dedi.

Bayraktaroğlu, geçtiğimiz yıllarda dumanlama yöntemin ciddi yararlarını gördüklerini aktararak, "Umarım bu gece de işe yarar ve ürünümüz zarar görmez. Geçtiğimiz yıl zirai don nedeniyle ürünümüz çok büyük hasar gördü. Aynı durumun bu yıl yaşanmamasını istiyoruz. İyi ve bereketli bir hasat dönemi yaşamak istiyoruz. Tek temennimiz de bu" diye konuştu. 

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler