YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Fındık kabuğundan kek"in lezzeti şaşırttı
"Fındık kabuğundan kek"in lezzeti şaşırttı
07 Haziran 2015 10:16
Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde ortaokul öğrencileri, bölgede önemli geçim kaynağı olan fındığın kabuğundan kek yaptı.

Alaplı Kasımlı Ortaokulu'nda düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'na katılmak için hazırlık yapan 8. sınıf öğrencileri Safiye Demirtaş ve Melika Özcan, Fen ve Teknoloji öğretmeninin yönlendirmesiyle genellikle çöpe atılan fındık kabuklarının değerlendirilmesine yönelik proje geliştirdi.

Öğrenciler el değirmeninde öğüttükleri kabukları az miktarda unla karıştırarak düşük kalorili ve az maliyetli kek hazırladı. Okulda düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'na katılanlara ikram edilen kek, lezzetiyle beğenilince öğrencilerin standı büyük ilgi gördü.

Öğrenci Demirtaş, yaptığı açıklamada, ilçede fındığın yaygın olarak yetiştirildiğini, tüketilen ürünün kabuğunun genellikle çöpe atılarak kullanılmadığını söyledi.

Öğretmenlerinin yönlendirmesiyle fındık kabuğunun öğütüldüğünde un kıvamına gelebileceğini öğrendiklerini vurgulayan Demirtaş, "İsrafı önlemek için böyle bir proje geliştirdik. Fındık kabuklarını 3 su bardağını dolduracak kadar öğüttük. Ardından bir çay bardağı un kullanarak kekimizi hazırladık. İlçemizde yaygın olarak üretilen fındığın kabuklarını öğüterek yaptığımız kek hem sağlıklı hem de ekonomiktir. Ayrıca çok da lezzetli" diye konuştu.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler