YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Film gibi gaspa 10 yıl hapis
Film gibi gaspa 10 yıl hapis
28 Ekim 2014 16:35
Samsun'da film senaryolarını aratmayacak gasp olayıyla ilgili tutuklanan 4 kişi 10'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Olay, Atakum ilçesi Çatalçam bölgesi Yeşilyurt Mahallesi'nde yaklaşık 10 ay önce meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Almanya'dan emekli olan ve kesin dönüş yaparak Samsun'da yaşayan 63 yaşındaki Necmettin Ç.(64), Almanya'da yaşayan oğlu Yılmaz Ç.'ye Samsun'da arsa almak istedi.

Yılmaz Ç., izne gelen eşi Yasemin ile babasına arsa alması için 20 bin euro para gönderdi. Necmettin Ç.'nin diğer oğlunun eşi olan Arzu Ç. de Almanya'dan ailesinin yanına Trabzon'a izne geldi.

Arzu Ç.'nin kardeşi olan Coşkun Ç.(36), ablası ile sohbet ederken Necmettin Ç.'ye arsa alması için Almanya'dan 20 bin euro gönderildiğini öğrendi. Coşkun Ç., yeğeninden Necmettin Ç.'nin Samsun'daki evinin adresini aldı ve arkadaşları Aytaç S.(34), Suat D.(36) ve Muhammet B.(33) ile birlikte geceleyin Samsun'a geldiler.

Gece olduğu için adresi bulamayan 4 kişi bir pansiyonda kaldılar. Sabah olunca Necmettin Ç.'nin evini buldular. Coşkun Ç. Necmettin Ç.'nin kendisini tanımasından endişe ederek otomobilin içinde beklerken, 3 arkadaşı ise eve gittiler. Necmettin Ç., evinin bahçesinde oturduğu sırada yanına gelen tanımadığı Aytaç S., araçlarının benzininin bittiğini belirterek, benzin bidonu istedi.

Necmettin Ç., benzin bidonu vermek için evinin garajına girdiği sırada, ardından gelen Aytaç S.'nin saldırısına uğradı. Aytaç S., ensesine vurduğu yaşlı adamı yere düşürünce arkadaşları Suat D. ve Muhammet B. yanına gelerek yaşlı adamın kendilerini tanımaması için kafasına kar maskesi ve üzerindeki tişörtü geçirdiler.

Daha sonra da yaşlı adamı tekmeleyip darp ederek koli bant ile ellerini arkaya bağlayıp 20 bin euroyu istediler. Yaşlı adamın 20 bin euro ile arsa aldığını söylemesi üzerine gaspçılar eve yöneldiler. Evdeki cüzdanından 850 euro, 650 lira para ve evde bulunan bulundurma ruhsatlı tabancayı aldılar.

Evde güvenlik kamerası olduğunu fark eden gaspçılar daha sonra da güvenlik kamerası kayıt cihazını da yanlarında götürerek Samsun'un Vezirköprü ilçesinde güvenlik kamera kayıt cihazını kırıp üzerindeki kanlı elbiseyi de değiştirdiler.

Darp sonucu yüzü gözü kanlar içinde kalan Necmettin Ç., hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Necmettin Ç.'nin şikayeti üzerine Samsun Emniyet Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri, olayla ilgili 4 kişiyi yakalayarak gözaltına aldı ve söz konusu şahıslar çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandılar.

4 kişi hakkında Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Tutuklanan sanıklar yargılama aşamasında pişman olduklarını ileri sürerek Necmettin Ç.’ye zararını karşılamak için 50 bin lira ödediler. Necmettin Ç. de şikayetinden vazgeçti. 

Bugün görülen davanın son duruşmasında tutuklu sanıklar kendilerini savunarak suçlamaları kabul etmediler. Coşkun Ç., "Arkadaşlarımla Trabzon'dan İstanbul'a gidiyorduk. Yolda moralim bozuk olduğunu fark eden arkadaşlarım ısrarla sebebini sorunca ben de Samsun'da yaşayan ablamın kayınpederinin ablama kötü davrandığını anlattım.

Onlar da bundan etkilendiler ve ona ders verelim diye Samsun'da evine uğradım. Niyetimiz gasp ve herhangi bir para almak değildi. Maddi durumumuz iyi. Hepimiz esnafız. Paraya ihtiyacımız yok. Niyetimiz kendisine ders vermekti. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum" dedi.

Diğer tutuklu sanıklar Muhammet B., Suat D. ve Aytaç S. de suçlamaları kabul etmeyerek, Coşkun Ç.'nin ablasına kötü davrandığını söylemesi üzerine etkilenip ona ders vermek için evine gittiklerini ve amaçlarının gasp olmadığını söyleyerek beraatlarını ve tahliyelerini istediler.

Mahkeme heyeti her 4 sanığı da suçlu bularak "gasp" suçundan 5'er yıl, "hürriyeti kısıtlama" suçundan da 5 yıl olmak üzere her birini 10'ar yıl hapis cezasına çarptırdı.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler