YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fesli ve yelekli davulcular "Mehter Marşı" ile sahura kaldırdı
Fesli ve yelekli davulcular "Mehter Marşı" ile sahura kaldırdı
18 Haziran 2015 02:47
Çorum'da, Osmanlı geleneğini yaşatmak için fes takıp, beyaz gömlek ve yelek giyerek mahalleleri dolaşan ramazan davulcuları, vatandaşları sahura "Mehter Marşı" ile kaldırdı.
Ramazan ayının başlamasıyla birlikte sahurun simgesi davulcular ilk mesailerini yaptı. 46 davulcu, Çorum'da ramazan ayının ilk gecesi, 14 mahalleyi gezdi.

Çorum Belediyesi tarafından alınan karar gereğince Osmanlı geleneğini yaşatmak için ramazan davulcuları fes takıp, beyaz gömlek ve yelek giyerek mahalleleri dolaştı. Çorum Belediyesi Mehterbaşı Selahattin Delice tarafından ritm dersi verilen davulcular, "kulağına hoş geldiği ve yürüyerek görev yapıldığı" için yürüyüşe de uygun olan "Ceddin Deden" marşını icra ederek, vatandaşları sahura kaldırdı. 

Ramazan davulcuları temsilcisi Erdal Eser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl ramazan ayında Osmanlı geleneğini yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, "Belediyemizin kararı gereği bu yıl fes, gömlek ve yelek ile davul çalıyoruz. Sadece Mehter Marşı çalacağız. Önceki yıllarda davul ile beraber zurna da çalıyorduk ama belediyemiz 'zurna olmayacak' dedi. Halkımızın da bizleri hoşgörü ile karşılamasını temenni ediyoruz" diye konuştu.

Ramazan davulcuları olarak belediyeden hiçbir ücret almadıklarını ifade eden Eser, "Biz belediyeden kesinlikle para almıyoruz. Sadece vatandaşlarımızdan bahşiş topluyoruz. Ramazan ayının 15'inde ve sonunda olmak üzere iki kez bahşiş topluyoruz. Halkımız bunu bilsin" dedi. 

Kentte 20 yıldır ramazan davulculuğu yapan 65 yaşındaki Ali Keçeci de "Yaş da kemale ermiş, ekmek parası için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Bu arada kentteki bazı restoranlar ramazan nedeniyle sahur vakti de hizmet vermeye başladı.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler