YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Feribot krizinde tahliye için rüzgarın durması bekleniyor
Feribot krizinde tahliye için rüzgarın durması bekleniyor
20 Nisan 2015 01:45
Çanakkale'de karaya oturan feribotun karaya oturmasına neden olduğu ileri sürülen kuvvetli poyraz rüzgarı, feribotu kurtarma ve yolcuları tahliye çalışmalarını şuan için imkansız kılıyor.

Saat 16.15 sıralarında Gökçeada Kuzu Limanına yanaşmasına az bir mesafe kalırken, mendireğin arka tarafında Taşocakları mevkiinde olumsuz hava koşulları nedeniyle karaya oturduğu ileri sürülen Gökçeada 1 feribotunun bulunduğu bölgeye Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait Kurtarma 7 römorkörü saat 19.00'de ulaştı.

Dalgıçlar, feribotun karaya oturduğu bölgede dalış gerçekleştirerek su altı kontrolü yaptı. Geminin su kesiminde karaya oturmasından dolayı herhangi bir hasar tespit edilmedi. Ancak, römorkör yolcuların güvenliği nedeniyle feribotu kurtarma işlemine başlamadı. Yolcular tahliye edildikten sonra feribotu kurtarma çalışması başlatılacağı öğrenildi. Bu nedenle 188 yolcu 7 saati aşkın süredir feribotta mahsur şekilde bekliyor. Gerek römorkörlerin, gerekse Sahil Güvenlik botlarının, kuvvetli esen poyraz rüzgarı nedeniyle feribota borda olamadığı, bu nedenle de tahliye işleminin mümkün olmadığı belirtildi.

Yetkililer ise, meteorolojik verilere göre poyrazın etkisini saat 00.00'dan itibaren yitirmeye başlayacağını öğrendiklerini ve gece yarısı da olsa feribottaki yolcuların römorkörler ve Sahil Güvenlik botlarınca tahliye edilerek Gökçeada Kuzu Limanı'na çıkarılacaklarını bildirdi. Bu arada feribotun karaya oturma sebebi olumsuz hava muhalefeti olarak belirtilmesine rağmen, kesin nedenin yapılacak teknik inceleme ve makine kayıtlarının incelenmesi sonrası belirleneceği öğrenildi.

 

DHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler