YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Feci Kaza: Tamir ettiği vincin altında kaldı!
Feci Kaza: Tamir ettiği vincin altında kaldı!
04 Kasım 2015 09:13
Dikkatsizlik bazen ölümle bazen ise ağır yaralanmalarla sonuçlanabiliyor. Manisa'da ise gerçekleşen feci kazada tamir ettiği vincin altında kalan vinç operatörü ağır yaralandı.

Manisa'nın Kula İlçesi'nde, arızalanan vinci tamir etmek isteyen 44 yaşındaki vinç operatörü Cenk Karabiber, vinç ayaklarının kapanması ile vincin altında kalarak ağır yaralandı.

Dün akşam saatlerinde Manisa'nın Kula İlçesinde Seyit Ali Mahallesi 198. Sokak'ta meydana gelen kazada arıza yapan vinci tamir etmek için aracın altına giren vinç operatörü Cenk Karabiber, çalışır haldeki vincin sabit yük ayaklarının kapanması sonucu aracın altında kaldı.

Olayı görenler durumu sağlık, AKS 110 ve polis ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine gelen AKS 110 ekipleri Karabiber'i sıkıştığı yerden çıkardı. Sağlık ekiplerinin yaptığı müdahalenin ardından Karabiber, ambulansla Kula Devlet hastanesine kaldırıldı. Hayati tehlikesi bulunan Karabiber Salihli Devlet Hastanesine sevk edildi.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Vinç nedir?

Vinç, büyük işlik alıcılarının her çeşit devinimini kolaylıkla yapmasını sağlayan tekerlekli, özel yapıda donatım.

İlk tasarımı Romalı mimar Vitruvius'un MÖ 10. yıllarında yazdığı bir kitapta görülmüştür. Bu vinç tepesinde makara bulunan ve halatlarla sabitlenen bir direkten oluşuyordu. Makaradan geçen başka bir halat yüklere bağlanıyor ve kölelerin çevirdiği ayak değirmeniyle kaldırılıyordu.

Daha sonra 15. yüzyılda İtalya'da palangalı vinç adı verilen daha kullanışlı bir vinç tasarlandı. Buhar gücüyle çalışan ilk vinci ise 19. yüzyılda İskoçyalı John Rennie yapmıştır.

Vinç denen makineler, yükleri kaldırıp bir başka yere aktarmaya yarar. Basit kollu vinçler, bumba denen uzun ve eğik bir vinç kolu ile bu kolu taşıyan ve seren denen bir direk ya da kuleden oluşur. Serenin ve vinç kolunun tepesinden bir gergi geçer; gerginin uzunluğu değiştirilebilir ve böylece serene farklı uzaklıklardaki yükler kaldırılabilir. Yükün kaldırılması, makaralar üzerinden dolanan tel halatın bir tambura sarılmasıyla sağlanır.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler