YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fatma'nın organları umut oldu
Fatma'nın organları umut oldu
10 Şubat 2010 20:10
Okula başlayacağı gün hayatını kaybeden 6 yaşındaki fatma'nın organları bağışlandı

Kahramanmaraş'ta geçirdiği trafik kazasının ardından beyin ölümü gerçekleşen ve karaciğeri ile böbrekleri Adana ve Kayseri'deki iki hastaya bağışlanan 6 yaşındaki Fatma Sultan Tosun, okula başlayacağının ümit edildiği bir günde hayatını kaybetti. Evlat acısıyla yüreği yanan baba Ramazan Tosun, bir can kurtarmanın, tüm İslam alemini kurtarmak düşüncesiyle organları bağışladıklarını belirterek, "İnşallah Fatma'nın organlarını bağışladığımız çocuklar kurtulur" dedi. 
 

2001 yılında dünya evine giren Ramazan ve Birgül Tosun çifti 9 yıllık evliliklerinin ardından pırıl pırıl 3 evlat sahibi oldular. Ancak Tosun ailesinin bu mutluluğu 29 Ocak'ta meydana gelen bir trafik kazası ile noktalandı. En büyük çocukları olan bu yıl ilkokul birinci sınıfa başlayan Fatma Sultan, sömestr tatilinde gezmek için amcasına gittiği günde bir minibüsün çarpması sonucu ağır yaralandı. 
 

Hemen Kahramanmaraş Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınan Fatma'nın minik bedeni yaşam savaşını ancak 12 gün sürdürebildi. Fatma'nın okula başlamasının ümit edildiği gün olan pazartesi günü beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından Doktorlar aileyle görüşüp organ bağışında bulunup-bulunmayacağını sordu. 
 

Baba Ramazan Tosun, bunun üzerine çeşitli illerdeki müftülerle görüşerek yavrusu Fatma'nın karaciğer ve böbreklerini bağışlamaya karar verdi. Bu kararın ardından minik Fatma'nın karaciğeri Adana'da karaciğer kanseri olan 10 yaşındaki minik bir kız ile Kayseri'de böbrek bekleyen 2 minik yavruya yaşam umudu oldu. 
 

Uygun organların bulunduğunun Adana ve Kayseri'ye bildirilmesinin ardından daha öncede yüze yakın nakil gerçekleştiren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Nakli Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Haluk Demiryürek Kahramanmaraş'a davet edildi.  Kahramanmaraş Devlet Hastanesinde gerçekleştirilen ve Dr. Mehmet Ali Düzkale ile KSÜ Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu'nun da katıldığı 1,5 saatlik ameliyatın ardından alınan karaciğer ve böbrekler Adana ve Kayseri'ye gönderildi. 
 

Küçük Fatma'nın cansız bedeni bu gün aile tarafından Kahramanmaraş Devlet Hastanesi Morgundan alınarak Serintepe Camisinde kılınan cenaze namazının ardından Şeyhadil Asri Mezarlığında toprağa verildi. Anne Birgül'ün kızını kaybetmenin acısıyla fenalıklar geçirdiği öğrenilirken, Baba Ramazan Tosun'da sinirinden camları yumruklayarak elini yaraladı. 

Baba Tosun, kendileri tek sevindiren noktanın ise 3 yavruya yeniden hayat vermenin olduğunu belirterek, bağış kararını vermeden önce müftülerden bilgi aldığını söyledi. Organ bağışlamanın dinen caiz olup-olmadığını bilmediği için hemen karar veremediğini ifade eden Tosun şunları söyledi: 
 

"Çocuğumuz kaza yapmış, araba çarpmış daha sonra hastaneye kaldırmışlar. Hastanede filmleri falan çekildi, beyninin çok hasarlı olduğu söylendi, ardından ise beyin kanaması filan geçirdi. Daha sonra ise beyin ölümü gerçekleşti. Zaten biz organlarını bağışlamayı düşünüyorduk. Ancak dini açıdan ne olur, bilmiyorduk. Müftülerimize danıştık,  'yasak değil, verebilirsiniz. Sakıncası yoktur' dediler. 'Bir can kurtarmak, İslam alemini kurtarmak kadar sevaptır' dediler. Biz de bağışladık. Organların 3 tane hastaya takılacağını biliyoruz. İnşallah onlar kurtulur." 
 

İlerleyen zamanlarda bağış yaptıkları ailelerle de görüşmek ve iletişime geçmek istediklerini dile getiren Tosun, kazaya neden olan şoförün ise bu güne kadar kendini hiç aramamasına tepki gösterdi. Önce davacı olmayacağını ancak, bu nedenle davacı olmaya karar verdiğini söyleyen Tosun, " 
Kazadan sonra beni hiç arayıp sormadılar, sonuna kadar da davacıyım. İlk başta davacı değildim, hatta tutanağı bile imzalamayacaktım, davacı değilim diye. Öylesine memur arkadaşlar imzala, sonra vazgeçebilirsin dediler. Ama arayıp sormamasından dolayı davacıyım" diye konuştu. 
 

Minik Fatma'nın ise iyi bir karne getirdiğini ifade eden Baba Tosun, okula başlamasını ümit ettikleri bir günde kaybetmenin kendilerine büyük üzüntü verdiğini sözlerine ekledi. Fatma'dan geriye ise, muhasebeci olan amcası Ali Tosun'un düğününde çekilmiş mutlu bir aile fotoğrafı ve bağışlanan organlarıyla yeniden yaşama dönen 3 çocukta bıraktığı izler kaldı. İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler