YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Faciadan 4 gün önce işe girmişti
Faciadan 4 gün önce işe girmişti
22 Mayıs 2014 15:29
Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden 18 yaşındaki Uğur Canbey, olaydan 4 gün önce işe girmişti ve bir haftalık iş eğitimi alıyordu. Canbey, facianın yaşandığı saatlerde madene inmişti ve orada can verdi.

Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden 18 yaşındaki Uğur Canbey, olaydan 4 gün önce işe girmişti ve bir haftalık iş eğitimi alıyordu. Canbey, facianın yaşandığı saatlerde madene inmişti, facia sonucu orada da can verdi.

Daha önce ilçede çeşitli işlerde sigortasız olarak çalışan Canbey, son çare olarak madende çalışmaya başlamıştı. Facianın ikinci gününde cenazesi çıkarılan Canbey'in Türk Kızılayı tarafından gıda yardımı ulaştırılan evinde büyük bir yas ve sessizlik hakim.

Annesinin sağlık sorunları nedeniyle kimseyle görüşmediği Canbey'in akrabalarından Hatice Atike, AA muhabirine yaptığı açıklamada, facianın haberini aldıklarında hemen hastaneye gittiklerini, çok beklediklerini ama Uğur'dan hiçbir haber alamadıklarını anlattı.

Yaralı olduğunu umut ettiklerini, ancak öyle olmadığını öğrendiklerini dile getiren Atike, Uğur'un cesedinin olayın ikinci günü madenden çıkarıldığını kaydetti.

Uğur Canbey'in birkaç gün önce işe girdiğine işaret eden Hatice Atike "Kazanın olduğu gün 4'üncü gündü. 3 gün önce işe girmişti. Hiç madeni bilmiyordu. Burada başka işlerde çalıştığımız zaman sigorta yapmıyorlar. Araba yıkama yerinde çalışıyordu, sigortasını yapmamışlar. 18 yaşına girdikten sonra da sigorta yaptırması gerekiyor ya o yüzden (tek sigortam olsun) diye madene girmek zorunda kaldı" dedi.

Atike, Uğur'un lise eğitimini yarıda bıraktığını belirterek, şunları söyledi:

"Köyümüzün işçileri paşa vardiyasına (16.00-24.00) gidiyorlarmış. Madende bir hafta eğitim alması gerekiyormuş o yüzden gündüz vardiyasına gitmiş. Eğitim alırken nasıl madene gönderirler de bu çocuğumuzun ölüsü gelir bize, ben bunu hala anlayamıyorum. Madeni öğreteceklermiş ama ikinci gün zaten kazma küreği vermişler, 'Çalıştım ben anne' diyormuş. Çocuk daha yolu yordamı öğrenmeden hemen kazmayı küreği vermişler. Ben bunu anlamıyorum, nasıl bir şey bilemiyorum."

Köyde birçok genç bulunduğunu ve madende çalışmaya mecbur olduklarını belirten Atike, ocaklardaki çalışma koşulları ile ilgili sorunların çözülmesini istedi.

Uğur'un 14 yaşındaki kardeşi Kürşat Canbey de hastanede iki gün beklediklerini, ancak ağabeyinin cenazesinin Kırkağaç'a götürüldüğünü öğrendiklerini anlattı.

Faciadan önce ağabeyinin işe girdiği için çok mutlu olduğunu dile getiren Kürşat, onun bahçedeki motosikletle işe gidip geldiğini söyledi.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler