YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Facia şüphelileri tutuklandı
19 işçinin yaşamının yitirdiği grizu faciasında gözaltına alınan 3 şüpheli tutuklandı
Facia şüphelileri tutuklandı
14 Aralık 2009 / 18:40 Güncelleme: 14 Aralık 2009 / 19:35

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bir kömür ocağında meydana gelen ve 19 kişinin hayatına mal olan patlamayla alakalı göz altına alınan 3 kişi adliyeye sevk edilmişti. Adliyeye sevk edilen 3 şüpheli tutuklandı. 

 

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bir kömür ocağında meydana gelen ve 19 kişinin hayatına mal olan patlamayla alakalı göz altına alınan 3 kişi adliyeye sevk edilmişti. Adliyeye sevk edilen 3 şüpheli tutuklandı.  

Bursa Valisi Şahabettin Harput, yapılan incelemelerin ardından 3 kişinin kusurlu bulunduğu için gözaltına alındığını belirterek, ortaya atılan bazı iddiaların da doğru olduğunu söyledi. Ocaktaki müfettişlerin yaptığı ön incelemelerde havalandırma ve gaz ölçüm sistemlerindeki yetersizliğin, dinamit ateşlemede meydana gelen aksaklıkların ve bazı eksiklerin olduğu ortaya çıkmıştır. Bu hususlan gelecek günlerde ayrıntılı olarak paylaşılacak. Ocak faaliyeti Maden Kanunu'na göre 6 ay süreyle durduruldu ve gereken inceleme sonuçlanınca akıbeti hakkında karar verilecektir " dedi.  
 

Ocakta hayatını kaybeden işçilerin ailelerinin ihtiyaçlarının giderilmesiyle alakalı olarak Başbakanlığın yanı sıra valilik olarakta 100 bin TL para yardımında bulunulacağını belirten Vali Harput, "Valilik olarak hayırseverlerin desteğiyle ailelere toplam 100 bin TL'de biz yardım edeceğiz. Böylece toplam 200 bin TL hayatını kaybeden işçilerin ailelerine dağıtılacak. Ayrıca işçilerimizin sosyal hakları da tespit edilerek gereken işlem yapılacaktır" diye kaydetti.   
 

Vali Şahabetin Harput, bazı işçilerin içeride gaz olduğu iddiaları olduğu hatırlatılması üzerine ise, "Ortada birçok iddaa var. Bunların bir kısmı yapılan tespitlerle doğru olduğu ortaya çıkıyor. Ancak hepsinin doğru olup olmadığı yapılacak tespitlerin ardından belli olacaktır" şeklinde konuştu.

Bükköy'deki maden ocağında perşembe günü meydana gelen grizu patlamasında 19 işçi hayatını kaybetmişti. Olayın ardından Bükköy Madencilik Genel Müdürü Fahrettin Çolpan, Ocak Müdürü Mühendis Hayrettin Çelik, Ocak Şefi Bayram Erdem tutuklandı. "Görevi ihmal ve taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek suçundan" haklarında işlem yapılan şüphelilerin jandarma aracından indirilip adliyeye sokulması sırasında, patlamada hayatını kaybeden Murat Hanay'ın kardeşi Nihat Hanay şüphelilere saldırmak istedi. Polisin devreye girmesiyle sakinleştirilen Hanay gözyaşlarına boğuldu.
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler