YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Facebook'u olmayan kalfa aranıyor!
Facebook'u olmayan kalfa aranıyor!
09 Nisan 2015 14:35
Erzurum’da bir elektrik dükkanının kapısında asılı olan “Sevgilisi olmayan, çalışma saatinin büyük kısmını facebook’ta geçirmeyecek, usta, kalfa aranıyor” yazılı iş ilanı görenleri hem güldürüyor hem de düşündürüyor.

Erzurum’un Yakutiye İlçesine bağlı Gez Mahallesi’nde bulunan bir elektrik dükkanının kapısında asılı olan iş ilanı vatandaşları şaşırttı. 25 yıldır elektrik işleriyle uğraşan Mehmet Gülmez, işçilerini bir gün çalışması için inşaata gönderdi. İnşaattaki işlerini bitirmeyen işçiler, müzik açarak oynadıklarını anı cep telefonlarıyla video çekerek sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta paylaştılar. Bunun üzerine iş yeri sahibi Mehmet Gülmez’de yaşanan olay karşısında ilginç bir iş ilanı hazırlayarak dükkanının kapısına astı.

"Bu yazıdan sonra iş sahasına giderken telefonlarımızı dükkanda bırakıyoruz"

Dükkanda çalışan işçiler kapıya asılan iş ilanından sonra telefon kullanmamaya daha çok özen gösterdiklerini söylediler. Elektrik ustası Ersin Başçı (33), telefonla uğraşmayan, facebook’ta dolanmayan yeni bir elemen arıyoruz. Bu yazından sonra iş sahasına giderken telefonlarımızı dükkanda bırakıyoruz. Bir tane video çekip facebook’ta paylaşmıştık, ondan sonra ustamız artık böyle bir iş ilanı asarak eleman arıyor.” dedi.

"Sevgilisi olmayan, çalışma saatinin büyük kısmını Facebook'ta geçirmeeycek, usta, kalfa arıyoruz"

Bir gün işçilerinin akşam mesai bitiminde dükkana geldiklerinde işleri yarıda bırakıp video klip çektiğini ve facebookta paylaştığını gören İş yeri sahibi Mehmet Gülmez, bu durumundan rahatsız olması üzerine böyle ilginç vasıflarla eleman aradığını söyledi. Gülmez, ”İşte baktığımızda günümüz teknolojisinin yararı kadar zararlarını da göz önüne getirdi. Teknoloji iyi kullanırsan iyi, kötü kullanırsan kötü olarak karşımıza çıkıyor.

Ama işte bu sadece bizim işçilerimizle sınırlı değil, Türkiye’nin hatta dünyanın tamamında bugün insanlar çoğu vaktini internette özellikle sosyal paylaşım sitelerinde geçiriyor. Haliyle bu da hem işvereni hem de kendilerini sıkıntıya sokuyor ve iş verimini düşürüyor. “Sevgilisi olmayan, çalışma saatinin büyük kısmını facebook’ta geçirmeyecek, usta, kalfa arıyoruz. Bu yazıyı da şundan dolayı yazdım. Sevgilisi olan tatil günleri dışında haftanın bir çok gününü izin alarak geçiriyor veya gece geç saatlere kadar uyumuyor sabah işe geç geliyor. Facebook kullananlarda her saniye telefonuna bakıyor ve aklı işte değil telefonunda oluyor.

"Benim facebbokum yok twitterım var işe alır mısın?"

Dükkanın kapısını iş ilanını astıktan sonra insanların ilgisini çektiğini ifade eden Mehmet Gülmez, “ İş ilanını astıktan sonra ciddi anlamda iş başvurusunda bulunmak isteyenlerde aradı, dalga geçmek isteyenlerde aradı. Bir tane bayan aradı benim facebook’um yok twitterım var alır mısınız beni diye aradı.”

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler