YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
EXPO 2016 için büyük gün yarın!
EXPO 2016 için büyük gün yarın!
21 Nisan 2016 20:00
Yaklaşık 4 yıllık bir emeğin sonucu olarak ortaya çıkan Türkiye'nin ilk Expo'su 'EXPO 2016 Antalya' kapılarını açmaya hazır. Olimpiyatlar ve Dünya Kupası'nın ardından en büyük organizasyon kabul edilen Dünya Botanik Expo'su 191 gün boyunca ziyaretçilerini

Halkı eğitmeyi, yeniliği paylaşmayı, ilerlemeyi teşvik etmeyi ve işbirliğini desteklemeyi amaçlayan uluslararası etkinlik Expo, en üst düzey karar alıcılardan çocuklara kadar uzanan katılımcı yelpazesinden dolayı, sıra dışı sergiler, diplomatik temaslar, iş toplantıları, kamusal tartışmalar ve canlı gösterilerle çok yönlü bir etkinlik sunuyor. Olimpiyatlar ve Dünya Kupası'nın ardından en büyük organizasyon kabul edilen Expo, ilk kez Türkiye'de kapılarını açmaya hazırlanıyor.

191 gün sürecek

Felsefesi 'Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya', teması 'Çiçek ve Çocuk', sloganı ise 'Geleceği Yeşertmek' olan EXPO 2016 Antalya, 22 Nisan Cuma günü gerçekleşecek görkemli bir törenle açılacak. Antalya'nın Aksu ilçesinde kurulan bin 121 dönümlük sergi alanı, 191 gün boyunca ziyaret edilebilecek.

Türkiye'nin ilk Expo'su bin 121 dönümlük sergi alanında, 191 gün boyunca ziyaret edilebilecek.

Görkemli törenle açılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, yabancı devlet başkanları, bakanlar, büyükelçiler ve binlerce davetlinin katılımıyla gerçekleşecek resmi açılış töreninde unutulmaz bir görsel şov yaşanacak. Ulusal ve uluslararası kongrelerin, panellerin, toplantıların ve seminerlerin organize edileceği EXPO 2016 Antalya'da kültürel ve sanatsal etkinlikler de ziyaretçilerle buluşacak.

EXPO Antalya'da bilet satışı 1 milyonu aştı

EXPO 2016 Antalya Ajansından yapılan yazılı açıklamaya göre, "Çiçek ve çocuk" temasıyla düzenlenen ve 22 Nisan'da resmi açılış töreninin ardından ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak olan EXPO 2016 Antalya'ya giriş için kullanılacak sezonluk kart ve tek girişlik biletlere yoğun talep oldu. Şubat ayında satışına başlanan bilet ve sezonluk kartlardan bugüne kadar 1 milyondan fazla satıldı.Antalya'daki alışveriş merkezlerinde satışlar devam ederken, Antalya dışından bilet almak isteyenler ise www.expo2016.org.tr adresi üzerinden online bilet alabiliyor. Daha önce internetten satın alınan kartlar ise karışıklığa neden olmamak için MarkAntalya alışveriş merkezindeki tek bir noktadan sahiplerine teslim ediliyor.

1-expo-2016-banner-001.jpg

Expo alanında yok yok!

Türkiye ve Antalya için kalıcı bir eser olacak Expo alanında katılımcı ülkelerin bahçe kültürlerini tanıtacağı ülke alanlarının yanı sıra; Antalya'nın önemli simgelerinden olan tarihi Hadrianus Kapısı'nı sembolize eden Expo Kulesi, Türkiye'nin ilk Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi, 6 bin 500 kişi kapasiteli Kongre Merkezi, 5 bin ve 800 kişilik iki adet Amfi Tiyatro bulunacak.

Ayrıca çocukların eğlenerek öğrenmesini sağlayan etkinliklerin düzenleneceği Çocuk Adası, Çocuklar için Bilim ve Teknoloji Merkezi, aileler ve çocuklar için aktivitelerin gerçekleşeceği Kır Aktivite Alanı, Expo Gölü, Expo 2016 Antalya'nın sembol çiçeği Şakayık şeklinde teras, Expo Tepesi, Expo Ormanı, Expo Meydanı, Kültür ve Sanat Sokağı ile mimari kültürümüzün yansıtılacağı restoranlar sokağı da alanda yer alacak.

Ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak Expo farklı bir alanda doğa, çevre ve bahçecilik turizmi konusunda yepyeni bir kitleyi de Antalya'ya çekecek. Ayrıca turizm ürünlerini çeşitlendirecek, yerli ve yabancı turist hacmini artırarak kentin kalkınmasına, istihdamın ve refahın artmasına katkıda bulunacak.

Gerekli tüm üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı organizasyon geçmesi için ekipler gece gündüz görev başında olacak.

İndirimli bilet fırsatını kaçırmayın

Organizasyona girişte kullanılacak sezonluk kart ve biletler için indirim kampanyası 22 Nisan'da gece yarısı sona erecek. EXPO 2016'nın ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacağı 23 Nisan gününden itibaren ise gişe fiyatları geçerli olacak.

İndirimli kampanya boyunca sezonluk kartlar yetişkinler için 60, öğrenci ve 65 yaş üstü olanlar için 30; tek girişlik biletler yetişkinler için 20, öğrenci ve 65 yaş üstü olanlar için ise 10 TL'den satılacak. 23 Nisan'dan sonra geçerli olacak kapı fiyatlarında ise yetişkinler için tek girişlik bilet 60, öğrenci ve 65 yaş üstü için 30, sezonluk kart ise yetişkinler için 180, öğrenci ve 65 yaş üstü için 90 TL'den satılacak.

EXPO turist ve yatırımcı sayısını artıracak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 22 Nisan'da açılacak EXPO 2016 Antalya'nın ülke turizmine katkı sağlayacağını ve uluslararası yatırımcı sayısını artıracağını söyledi.Bakan Çelik, EXPO organizasyonlarının Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) şemsiyesi altında düzenlendiğine dikkati çekerek, EXPO'ların organizasyonunun bir ülke ve şehir için öncelikle bir prestij konusu olduğunu ve organizasyonun güçlü bir "network"e sahip BIE şemsiyesi altında yapılmasının, tanıtım ve katılım bakımından önemli avantajlar sunduğunu vurguladı.Çelik, EXPO organizasyonlarının küresel çapta tanıtım sağlamasının yanı sıra düzenlendiği kente ziyaretçi ve yatırım çektiğini ifade ederek, EXPO alanlarının bulunduğu şehre kalıcı cazibe merkezleri kazandırdığını, sonrasında da ziyaret edilebilir mekanlar oluşturulmasına katkı sağladığını kaydetti. EXPO'ların temasının da ayrı öneme sahip olduğuna işaret eden Çelik, şunları kaydetti:"EXPO 2016 Antalya'nın 'çiçek ve çocuk' teması hem dünya barışı hem de geleceğe yönelik sürdürülebilir kalkınma politikaları geliştirilmesi için bir mesaj ve iddia ortaya koymaktadır. EXPO'lar ayrıca kültür turizmi bakımından yapıldığı şehre ve ülkeye kalıcı değerler katmaktadır. EXPO 2016 Antalya şüphesiz ülkemizin ve Antalya'nın uluslararası tanıtımına katkı sağlayacaktır. Antalya'nın ve Türkiye'nin uluslararası organizasyon yeteneği ve gücünün tescili, en önemli temsili olacaktır. Antalya'nın bir EXPO kenti olarak belirlenmiş olması, daha şimdiden bölgesel kalkınmaya hız kazandırmıştır. Bunlara Aksu ve Tehnelli dereleri için ıslah ve taşkın önleme çalışması ve Aksu-Lara Atık Su Tesisleri Kollektör Hattı çalışması, raylı sistem ulaşımı, çok sayıda köprülü kavşak ve yol yapımları örnek olarak verilebilir." Terör EXPO'ya katılımı etkilemediTerör nedeniyle ülke katılımları konusunda bir sorun yaşanmadığını belirten Çelik, "İlk dönemlerde bununla ilgili spekülasyonlar yapıldı. Terörün ve göçmen krizinin ülke katılımlarını olumsuz etkileyeceğine dair değerlendirmeler yapıldı. Ancak, bunların aksine yıllardır düzenlenen Bahçecilik EXPO'ları arasında, Japonya'nın Osaka şehrinde düzenlenen EXPO'dan sonraki en yüksek ülke katılımı EXPO 2016 Antalya'da oldu. EXPO 2016 Antalya'ya katılmak üzere sözleşme imzalayan ülke sayısı 52'ye ulaştı" ifadelerini kullandı.Açılışa 5 bine yakın davetlinin katılması bekleniyorCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımının beklendiği resmi açılış törenine yerli ve yabancı 5 bine yakın seçkin davetlinin katılacağı tahmin ediliyor. EXPO 2016 Antalya, resmi açılışın ardından Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olan 23 Nisan'da ilk ziyaretçilerine kapılarını açacak.

Türk Yıldızları'ndan 23 Nisan'da muhteşem şov

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak olan EXPO 2016 Antalya'nın ilk gününde, Türk Yıldızları Akrotimi nefes kesen bir gösteriye imza atacak.

Türk Yıldızları, 1914 yılında kurulan Türk Hava Kuvvetleri'nin bir parçası olarak dünyada sekiz süpersonik savaş uçağıyla gösteri yapan tek akrotim ekibi özelliği taşıyor. Türk Yıldızları kuruluşundan bugüne gerçekleştirdiği gösterilerle tüm dünyada adından söz ettiriyor. Dünyanın birçok noktasında yaptıkları gösterilerle isimlerini dünya literatürüne yazan Türk Yıldızlarını gösterilerinde binlerce kişi izliyor.

Organizasyonun ilk gününde, Türk Yıldızları Akrotimi nefes kesen bir gösteriye imza atacak.

Ankapark coşkusu yaşanacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Expo alanında 3 bin 200 metrekarelik bir alanda tanıtımlarını gerçekleştirecek. Dev fuarda Ankapark tanıtım alanı bin 240 metrekare peyzaj alanı, 414 metrekare kapalı alan, 210 metrekare roller coaster alanı, 105 metrekare dinozor alanı, 414 metrekare fıskiye gösterileri ve çeşitli etkinliklerin düzenleneceği havuz ve sahne alanından oluşacak.

Ankapark'ta 23 Nisan sürprizi

Dünyadaki tema park ve hayvanat bahçeleri arasında büyük dikkat çekecek Ankapark'ın hizmete açılması için Ankara Büyükşehir Belediyesi çalışanları, var gücüyle çalışmalarını sürdürüyor. Eşi benzeri olmayan eğlence olanakları ve yeşil ile iç içe doğal hayvanat bahçesiyle proje aşamasındayken bile büyük ses getiren projenin tamamlanmasını Başkentliler de heyecan içinde bekliyor. Turizm fuarının gözdesi oldu Proje geçtiğimiz günlerde İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm Fuarı'nda (EMITT-2016) tanıtıldı. Asya'dan Avrupa'ya birçok ülkeden gelen ziyaretçiler, Ankapark projesinin maketini yakından inceledi. Dev proje ziyaretçilerden büyük beğeni topladı. Çocuklara 23 Nisan sürprizi Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise Ankapark'a, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda bir günlüğüne çocukların girişine izin verileceğini açıklamıştı. Disneyland değil Ankapark Hayallerin ötesinde tasarlanan, son teknoloji oyuncaklar ile donatılan, yeşil alanları heyecanla beklenen projenin şehre en kısa sürede kazandırabilmesi için binlerce işçi ve yüzlerce iş makinesi ile hummalı bir çalışma yürütülüyor. Hem doğal yaşamı kucaklayacak hem de Disneyland benzeri eğlenceli ve muhteşem bir parka kavuşacak Ankara, bu proje ile sadece Türkiye'nin değil Ortadoğu'nun da en büyük hayvanat bahçesine sahip olacak.

Dünyadaki benzerlerinde en fazla 80 tane oyuncak bulunmasına karşın Ankapark, içinde yer alacak toplamda bin 217 tane oyuncak ile de farklılığını ortaya koyacak. Roller coaster ve dönme dolap kuyruğu Yapımı tamamlanan ve daha önce deneme sürüşleri gerçekleştirilen Ankapark'ın iki dev oyuncağı roller coaster ile dönme dolapta Başkentliler heyecanlı anlar yaşarken, eğlenceye de doyuyor. Dünya'nın en büyükleri arasında bulunan ve saatte 110 km hıza ulaşan roller coaster'da bir tur atan vatandaşlar, 870 metre uzunluğundaki raylarda çeşitli manevralarla 35 metre yüksekliğe ulaşarak, yüksek bir adrenalin yaşıyorlar. 55 metre yükseklikteki dönme dolaba binen vatandaşlar ise güzel bir Ankara manzarası seyretme şansı yakalıyor. Projede çalışmalar son sürat devam ederken, vatandaşlar her gün 15:30 ile 19:00 saatleri arasında parkı ziyaret edip, roller coaster ve dönme dolabı deneyebilecekler. Dinozor ile tanıtım Ankapark'ın tanıtımı için de çalışmalar yapılıyor. Bu bağlamda Atatürk Orman Çiftliği Kavşağı'na ilk olarak dev Otorobot heykeli yerleştiren Büyükşehir Belediyesi, bir süre sonra Otorobot'u kaldırarak yerine 3 metre yüksekliğinde ve 10 metre uzunluğundaki T-Rex isimli dinozor heykelini yerleştirmişti. Vatandaşlardan yoğun ilgi gören bu tanıtım figürünün ardından dinozorun daha büyüğü Dinocan ile Ankapark'ın tanıtımı yapılıyor. Dinozor figürleri tanıtım için dönüşümlü olarak vatandaşlara sunulacak. Nostaljik tren, monoray ve teleferik hattı ile ulaşım Ankapark'ın içerisinde yaklaşık 5 km'lik hat üzerinde tema parkın tamamında dolaşacak hem ulaşım hem gezinti amaçlı nostaljik kara tren, ayrıca tema park ve hayvanat bahçesi arasında ulaşımı sağlayan 2 km uzunluğunda monoray bulunacak. Alana metro toplu taşıma aracını kullanarak gelecek olan ziyaretçilerin ulaşımını sağlamak için ayrıca tema park ve hayvanat bahçesi içerisinde hem ulaşım hem de gezinti amaçlı 8 km uzunluğunda teleferik ulaşım hattı yer alacak.

25 bin ağaç dikildi

Projesi yaklaşık 3 yıldır süren Expo 2016 Antalya yaklaşık 1,7 milyar liraya mal oldu. 120 türde yaklaşık 25 bin ağacın dikildiği alanda 945 yıllık zeytin ağacı ile sanatçılar tarafından dikilen ağaçlar da yer alıyor.

Yaklaşık 1,7 milyar liraya mal olan proje için 900 milyon liralık da hafif raylı sistem yatırımı yapıldı.

900 milyon liralık ulaşım yatırımı

Organizasyon kapsamında sadece hafif raylı sistem için yaklaşık 900 milyon liralık yatırım yapıldı ve kent demir ağlarla donatıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından kent merkezinden havalimanı ve Expo sergi alanına aktarma yapmadan ulaşımı sağlamak amacıyla 20,6 kilometrelik tramvay hattı yapılarak, kentteki raylı sistem miktarı 32 kilometreye çıkarıldı.

Tarihin en yüksek ikinci katılımı

Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) verilerine göre, A-1 kategorisindeki botanik Expo'lar içinde en yüksek katılımın olduğu şehir Osaka oldu. Osaka'da 1990 yılında düzenlenen Expo'ya 78 ülke katıldı.

Osaka'dan sonra Expo 2016 Antalya, katılımcı ülke sayısı bakımından en yüksek rakamın gerçekleştiği ülke oldu. Antalya'ya katılmak üzere sözleşme imzalayan ülke sayısı 51'e ulaştı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler