YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
EXPO 2016 Antalya'ya doğru
EXPO 2016 Antalya'ya doğru
28 Ocak 2016 08:03
Türkiye'de ilk defa düzenlenecek dünyanın botanik EXPO'su "EXPO 2016 Antalya"ya ilişkin, 2016/3 Sayılı Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla yayımlanan genelgede, alanında en önemli küresel organizasyon olan Uluslararası Bahçecilik EXPO'su Türkiye'de ilk defa 23 Nisan-30 Ekim'de, "Çiçek ve Çocuk" temasıyla Antalya'da düzenleneceği bildirildi. 

EXPO 2016 Antalya hazırlıkları çerçevesinde, "EXPO 2016 Antalya Ajansı" kurularak faaliyetlerine başlandığının anımsatıldığı genelgede şunlar kaydedildi:

"EXPO 2016 Antalya için tahsis edilen bin 100 dekarlık arazi üzerinde katılımcı ülke bahçelerinin yanı sıra 101 metre yüksekliğindeki EXPO Kulesi, 6 bin 500 kişi kapasiteli kongre merkezi, 5 bin kişi kapasiteli amfitiyatro, Türkiye Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi ve Türkiye Biyoçeşitlilik Tema Parkuru gibi cazibe noktaları yer alacaktır. 

Antalya halkı ve turistler için yeşil ve kalıcı bir park alanı olarak gelecekte de kullanılacak olan bu alana, serginin açık olacağı 6 ay boyunca 8 milyon ziyaretçi gelmesi hedeflenmektedir. 

EXPO 2016 Antalya Uluslararası Bahçecilik Sergisi, ülkemizin sahip olduğu değerleri ve biyoçeşitliliği dünyayla paylaşmak ve potansiyelini ortaya koymak suretiyle ülkemizin tanıtılmasına katkı sağlayacaktır."

EXPO 2016 Antalya'nın her türlü hazırlığını yürütmeye ve organizasyon kapsamında kurumlar arası koordinasyonu sağlamaya EXPO 2016 Antalya Ajansı'nın yetkili olduğunun vurgulandığı genelgede, ajans tarafından gerekli görülmesi halinde diğer kamu kurum ve kuruluşları, özel kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, meslek odaları ve birlikleri ile sivil toplum örgütleri de hazırlık çalışmalarına katkı vermeye davet edilebileceği belirtildi. 

Genelgede, "EXPO 2016 Antalya Ajansı tarafından yürütülecek çalışmalarda ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylık ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca titizlikle sağlanacaktır" ifadelerine yer verildi.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler