YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Expo 2016 Antalya kapılarını açtı
Olimpiyatlar ve Dünya Kupası'nın ardından en büyük organizasyon kabul edilen Expo, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun katılımlarıyla ilk kez Türkiye'de kapılarını açtı.
Expo 2016 Antalya kapılarını açtı
22 Nisan 2016 / 19:32 Güncelleme: 22 Nisan 2016 / 20:07

Halkı eğitmeyi, yeniliği paylaşmayı, ilerlemeyi teşvik etmeyi ve işbirliğini desteklemeyi amaçlayan uluslararası etkinlik Expo, en üst düzey karar alıcılardan çocuklara kadar uzanan katılımcı yelpazesinden dolayı, sıra dışı sergiler, diplomatik temaslar, iş toplantıları, kamusal tartışmalar ve canlı gösterilerle çok yönlü bir etkinlik sunuyor. Olimpiyatlar ve Dünya Kupası'nın ardından en büyük organizasyon kabul edilen Expo, ilk kez Türkiye'de kapılarını açmaya hazırlandı.

"Milli bir proje olarak gördük"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şöyle:

"Bu projeyi başından beri milli bir proje olarak gördük. Bundan 5 ay önce burada dünyanın en gelişmiş ülkelerinin liderlerini ağırladık. G20 Antalya Zirvesi en başarılı zirve olarak tarihe geçti. 2003 yılında 21 milyon hektar olan orman varlığımızı 2015 yılı sonunda 22 milyon hektara çıkardık.
Dünyayı samimi davranmaya davet ediyorum. BM Çölleşmeyle Mücadele konusundaki programa Ankara'da ev sahipliği yaptık. İnşallah Antalya Bildirgesi'ni dünyaya hediye ederiz. Biz Expo 2016 Antalya'yı kalıcı kılan bir temel attık. Artık burada önemli bir hareket merkezi olacak."

900 milyon liralık ulaşım yatırımı

Organizasyon kapsamında sadece hafif raylı sistem için yaklaşık 900 milyon liralık yatırım yapıldı ve kent demir ağlarla donatıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından kent merkezinden havalimanı ve Expo sergi alanına aktarma yapmadan ulaşımı sağlamak amacıyla 20,6 kilometrelik tramvay hattı yapılarak, kentteki raylı sistem miktarı 32 kilometreye çıkarıldı.

"Hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık"

Başbakan Ahmet Davutoğlu da önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Hepinizi selamlıyorum. Çevre söz konusu olduğunda herkes ortak görüşte toplanmalı. EXPO'lar çok geniş kitlelere hitap etmektedir. Her canlının hukukunu korumak esastır. 53 ülkenin katıldığı EXPO 2016 Antalya'da hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık. Daha kaliteli bir demokrasi için çabalarımızı kesintisiz olarak sürdürüyoruz. Bugün etraftaki ateş çemberine rağmen Türkiye, geleceğine umut ve güvenle bakabiliyorsa vatansız, yersiz, yurtsuz kalan, iç savaştan kaçan milyonlarca insanın güvendiği bir sığınağı olabiliyorsa ,bu durum şüphesiz Türkiye'nin gelişmiş demokrasisi, güçlü ekonomisi, kısacası huzur, refah ve istikrar odaklı yapısından kaynaklanıyor ama en fazla da milletimizin engin misafirperverliğinden ve derin vicdanından kaynaklanıyor."

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler